Wyjeżdżasz do pracy do Niemiec? Znaj swoje prawa! Podstawowym jest prawo do urlopu. Ile można go otrzymać w tym kraju? Jak się go wylicza? Co wpływa na wymiar urlopu? Czy można liczyć na tzw. pod gruszą? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania odnośnie do urlopu wypoczynkowego w Niemczech.
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w Niemczech?
Jeśli pracujesz legalnie w Niemczech, przysługuje Ci urlop wypoczynkowy, a wszystkie związane z nim kwestie są regulowane przez władze krajowe, w ustawie Bundesurlaubsgesetz. Ile go przysługuje?
- 20 dni urlopu w Niemczech rocznie dostanie pracownik, który ma 5-dniowy tydzień pracy.
- 24 dni urlopu wypoczynkowego należą się osobom z 6-dniowym tygodniem pracy.
W praktyce można więc liczyć na 4 tygodnie wolnego.
To jednak tylko punkt wyjścia – często można liczyć na więcej. Niektórzy szczęśliwcy mogą cieszyć się nawet 30-dniowym urlopem. Jest to uzależnione przede wszystkim od układów zbiorowych zawieranych przez poszczególne związki zawodowe. Na większą liczbę dni wolnych mogą liczyć m.in. pracownicy sektora publicznego ochrony zdrowia czy nauczyciele. Atrakcyjnymi przywilejami w tym zakresie mogą się też czasem cieszyć pracownicy dużych korporacji.
Pracujesz w Niemczech i chcesz rozliczyć podatek z tego kraju? Zrobimy to za Ciebie. Zadbamy, aby uzyskać maksymalny przysługujący Ci zwrot. 100% online!
Od czego zależy wymiar urlopu w Niemczech przy krótszym stażu pracy?
Nie udało Ci się przepracować w Niemczech jeszcze pełnego roku? Na szczęście urlop przysługuje także przy krótszym stażu pracy.
Zasady są dość podobne do tych znanych z Polski: za każdy przepracowany miesiąc możesz liczyć na 1/12 rocznego wymiaru urlopu. Jeśli natomiast w danej firmie udało Ci się spędzić co najmniej 6 miesięcy, nabywasz prawo do pełnego urlopu. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że po dwóch tygodniach pracy masz już prawo do jednego dnia urlopu, a po sześciu tygodniach – aż do pięciu dni! Urlopy przysługują także osobom zatrudnionym na tzw. minijobach, a ich długość jest proporcjonalna do wymiaru godzinowego zatrudnienia.
Czytaj też: Ulgi podatkowe w Niemczech – jakie i dla kogo są dostępne?
Czy niewykorzystany urlop w Niemczech przepada z końcem roku?
Nie, w Niemczech niewykorzystany urlop za dany rok nie przepada. Oczywiście powinno się go wykorzystać w danym roku kalendarzowym, jednak nie zawsze się to udaje.
Jeśli z ważnych powodów (osobistych lub firmowych) nie udało Ci się wykorzystać całego urlopu, możesz przenieść go na kolejny rok. Masz jednak ograniczony czas na zaplanowanie wypoczynku – zazwyczaj musisz to zrobić najpóźniej do 31 marca.
Czy urlop w Niemczech jest płatny?
Absolutnie tak! Tak jak w Polsce, urlop w Niemczech to nie tylko wolne dni, ale i pieniądze w kieszeni. Wynagrodzenie jest wyliczane na podstawie średniej z ostatnich 13 tygodni pracy (bez nadgodzin). Warto o tym pamiętać i np. zaplanować wolne w okresie, w którym pensja jest najwyższa, zwłaszcza jeżeli zmienia się na przestrzeni roku.
Może Cię również zainteresować: Potwierdzenie wydatków w Niemczech – czy trzeba je załączać do rozliczenia podatku?
Czy w Niemczech jest dodatek urlopowy?
Nie. Niestety w Niemczech nie ma odpowiednika polskich “wczasów pod gruszą”. Dlatego nie możesz liczyć na żaden dodatek urlopowy – chyba że takie rozwiązanie wprowadził pracodawca, jako benefit motywacyjny.
Co się dzieje z urlopem w Niemczech, jeśli zmieniasz pracę?
Zmieniasz pracę w Niemczech w trakcie roku? Twój urlop nie przepada! U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje zasada jednorazowego prawa do urlopu. W efekcie, jeśli odchodzisz z firmy i nie udało Ci się wykorzystać całego urlopu, pracodawca wypłaci ekwiwalent za niewykorzystane dni. W nowej firmie dni wolne zaczną się liczyć „od początku”. System działa więc podobnie jak w polskim prawodawstwie.
Praca w Niemczech to nie tylko obowiązki, ale i prawa – w tym prawo do wypoczynku. Znając swoje urlopowe przywileje, możesz lepiej zaplanować czas i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem.
A gdy wrócisz już z urlopu, czeka Cię jeszcze jedno ważne zadanie – rozliczenie podatku z Niemiec, w tym często również złożenie PIT 36 ZG Niemcy w Polsce. Nie martw się jednak – jesteśmy gotowi, aby Ci w tym pomóc. Skontaktuj się z nami i przekonaj się, jak prosto i korzystanie można załatwić formalności podatkowe – także jeśli jesteś poza Polską.