Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Urlop w Szwecji dla pracownika z zagranicy – najważniejsze zasady

Urlop w Szwecji dla pracownika z zagranicy

Pracujesz w Szwecji? Podobnie jak w Polsce, przysługuje Ci prawo do urlopu. Jednak zasady jego przyznawania są inne i warto je znać. Dzięki temu możesz „przypilnować”, czy pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Ile urlopu w Szwecji? Jak to wyliczyć? Wyjaśniamy.

Kto ma prawo do urlopu w Szwecji?

Niezależnie od tego, czy jesteś obywatelem, czy pracownikiem z zagranicy, zasady przyznawania urlopu w Szwecji są takie same. To skandynawska równość przeniesiona na grunt prawa pracy – każdy ma takie same przywileje. Nie mają także znaczenia typ zawartej umowy ani Twoja rezydencja podatkowa.

Jeżeli pracujesz w tym państwie legalnie, możesz oczekiwać dni wolnych, zwłaszcza że w Szwecji kładzie się duży nacisk na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Władze tego kraju często podkreślają, że dobra jakość odpoczynku przekłada się na zdrowie. Ta filozofia znajduje odbicie w konkretnych przepisach.

Pracujesz w Szwecji i potrzebujesz pomocy przy odzyskaniu zwrotu podatku? Zgłoś się do nas. Pomożemy Ci online uzyskać maksymalną przysługującą kwotę.

Jak długi jest urlop w Szwecji?

Urlop w Szwecji jest stosunkowo długi. Standardowo każdy pracownik ma prawo do minimum 25 dni wypoczynku rocznie. Jest to zatem czas zbliżony do tego przysługującego w Polsce (po 10 latach stażu).

Ale to nie wszystko! Istnieje możliwość wydłużenia urlopu o dodatkowe 5 dni, jeśli zdecydujesz się zrzec prawa do nadgodzin. To jak wymiana jednego przywileju na inny – mniej pracy, więcej wypoczynku. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu firmach, a w efekcie czas urlopu wydłuża się już do 30 dni. Przy 5-dniowym tygodniu pracy to już 6 tygodni w roku.

Co więcej, im dłużej pracujesz, tym więcej możesz odpoczywać. Starsi pracownicy mogą w większości firm liczyć na kilka dodatkowych dni urlopu. To jak nagroda za lojalność i doświadczenie.

To nadal nie wszystko! W niektórych firmach obowiązują umowy zbiorowe, które mogą jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność urlopu.

Co zaś najważniejsze, standardową praktyką jest wybieranie 4 tygodni wolnego w ciągu. Pracodawca powinien Ci na to pozwolić w okresie wakacyjnym, tj. od maja do sierpnia. Przez miesiąc urlopu można naprawdę wypocząć. Szwedzka filozofia work-life balance potwierdza się więc również w praktyce.

Czy urlop w Szwecji jest płatny?

Tak, w Szwecji urlop jest płatny. Możesz z niego skorzystać bez obaw o utratę zarobków za wolne.

Zainteresuje Cię też: Podatki w Szwecji: SINK czy ogólne zasady?

Co to jest arbetstidsförkortning i jak to działa?

Arbetstidsförkortning to szwedzki sposób na jeszcze więcej wolnego czasu. To de facto dodatkowa pula urlopu, którą możesz wykorzystać według własnego uznania.

Pracodawca odkłada miesięcznie pewną kwotę na specjalne konto każdego pracownika. Ty decydujesz, czy chcesz te środki wykorzystać jako dodatkowy urlop, czy może wolisz otrzymać je w formie pieniężnej. To zazwyczaj kilkadziesiąt dodatkowych godzin rocznie, a zatem kolejne korzyści.

Uwaga! To rozwiązanie funkcjonuje w wybranych firmach.

Ile trzeba przepracować w Szwecji, żeby dostać urlop?

Przede wszystkim warto podkreślić, że w Szwecji rok urlopowy to nie to samo co rok kalendarzowy. Tutaj obowiązuje pojęcie „roku zarobkowego”. Trwa on od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. To w tym okresie nabywasz prawo do urlopu, który możesz wykorzystać. W efekcie będzie Ci ono przysługiwać, także jeśli zaczniesz pracę u szwedzkiego pracodawcy w pierwszych miesiącach roku kalendarzowego.

A co, jeżeli Twój staż pracy jest krótszy niż 12 miesięcy? Wówczas można skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań:

  1. liczba dni urlopu proporcjonalna do przepracowanego czasu – np. za 3 miesiące można liczyć na ok. 6-7 dni płatnego wolnego;
  2. „pożyczone wakacje” – czyli możliwość wzięcia pełnego urlopu (lub więcej dni niż przysługuje) w 1. roku pracy, ale z zastrzeżeniem, że „oddasz pożyczkę” w kolejnym roku zarobkowym.

W jakim okresie roku można wybrać urlop?

Szwedzi kochają lato i to widać w ich podejściu do urlopu. Każdy pracownik ma prawo do co najmniej czterech tygodni urlopu w miesiącach letnich, czyli między czerwcem a sierpniem. To jak gwarancja, że będziesz mógł cieszyć się najpiękniejszą porą roku w Szwecji.

Oczywiście termin urlopu ustalasz wspólnie z pracodawcą. Musicie się zgrać, aby wszystko przebiegło harmonijnie.

Jak wygląda dodatek urlopowy w Szwecji i komu przysługuje?

Dodatek urlopowy w Szwecji, czyli semestertillägg, wynosi 12% rocznego wynagrodzenia. Jego wysokość może się różnić w zależności od umów zbiorowych i pracodawcy.

A co, jeśli pracujesz krótko? Nawet jeśli Twój kontrakt trwa mniej niż 3 miesiące, ale przekraczasz 60 godzin pracy, masz prawo do urlopu i dodatku urlopowego. Jeśli natomiast przepracujesz mniej niż 60 godzin, dodatek urlopowy zostanie wliczony w Twoje wynagrodzenie – zobaczysz to na pasku wypłaty jako „semesterersättning ingar i lön”.

Czytaj także: Ulgi podatkowe w Szwecji – kiedy i z jakich można skorzystać?

Jak zatem widzisz, prawo urlopowe w Szwecji jest bardzo przyjazne pracownikowi i warto skorzystać z benefitów, które w jego ramach przysługują. Warto też zadbać o prawidłowe rozliczenie podatku ze Szwecji – tak, aby uzyskać korzystny zwrot z tamtejszego urzędu skarbowego. Potrzebujesz pomocy przy PIT ZG Szwecja albo rozliczeniu ze Skatteverket? Zadzwoń lub napisz – pomożemy Ci „ogarnąć” wszystkie sprawy.

Related Posts