Jeśli co najmniej 90% Twoich dochodów w minionym roku podatkowym było uzyskanych w Niderlandach, możesz w tym kraju skorzystać z szeregu ulg. Jednak aby to zrobić, musisz złożyć w Holandii zaświadczenie o dochodach. Zobacz, po co jest potrzebne i jak je uzyskać. Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Po co jest potrzebne zaświadczenie o dochodach w Holandii?
Obowiązek składania zaświadczenia o dochodach pojawił się dla podatników w Holandii w 2015 roku w związku z Regeling 90% (Regułą 90%). Zgodnie z nią, jeżeli 90% Twoich dochodów w danym roku było uzyskanych w tym kraju, możesz skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych. W efekcie dostaniesz większy zwrot podatku z Holandii. Dlatego warto o to zadbać.
Pamiętaj, że zaświadczenie o dochodach potrzebne w Holandii:
- uzyskujesz z polskiego urzędu skarbowego po złożeniu PIT 36 ZG Holandia;
- składasz w Belastingdienst, czyli w holenderskim urzędzie skarbowym.
Kto składa zaświadczenie o dochodach w Holandii?
Zaświadczenie o dochodach będzie Ci potrzebne zawsze, gdy chcesz potwierdzić, że prawo do pełnego korzystania z ulg podatkowych w Holandii.
Pamiętaj!
- Nie ma znaczenia to, czy jesteś polskim, czy holenderskim rezydentem podatkowym;
- Nieistotne jest, jak długo pracowałeś w tym kraju.
Liczy się tylko jedna kwestia – to, jaki procent Twoich dochodów stanowiły te uzyskane w Holandii. Jeżeli 90% lub więcej, bez wahania udaj się do polskiej skarbówki! Dzięki odpowiedniemu zaświadczeniu udowodnisz, że spełniasz wymóg Regeling 90%. W efekcie możesz zyskać sporo wyższy zwrot podatku w Niderlandach!
Czytaj też: Zwrot podatku z Holandii: ile można dostać?
Gdzie załatwić zaświadczenie o dochodach uzyskanych poza Holandią?
Zaświadczenie o dochodach z Polski dla Belastingdienst uzyskasz w urzędzie skarbowym w naszym kraju. Możesz o nie wystąpić:
- osobiście, udając się do urzędu skarbowego w Polsce (najlepiej wcześniej umówić sobie wizytę na stronie https://www.podatki.gov.pl/e-wizyta-w-urzedzie-skarbowym/, żeby nie stać w kolejce) ;
- online, przez e-urząd skarbowy, na stronie podatki.gov.pl;
- listownie – przesyłając wniosek o zaświadczenie na adres urzędu skarbowego.
Uwaga! Możesz się o nie ubiegać, tylko jeśli wcześniej złożyłeś PIT-36 za dany rok podatkowy.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu PIT-36 z Holandii? Zrobimy to za Ciebie. Szybko i online.
Co jest potrzebne, żeby złożyć wniosek o dochodach z Polski dla Belastingdienst?
Potrzebne Ci będą:
- wniosek o wydanie zaświadczenia o wysokości dochodu z Polski – jest dostępny na stronie: https://www.podatki.gov.pl/media/7984/wniosek-zas-dfu.pdf
- częściowo uzupełniony formularz zaświadczenia o dochodach za dany rok podatkowy od Belastingdienst – ten za 2022 r. pobierzesz w języku polskim tutaj: https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/zaswiadczenie_o_dochdach_ib0591z21folpol.pdf; UWAGA! Zaświadczenie może być Ci potrzebne do rozliczenia do 5 lat wstecz. Za każdy rok jest potrzebne inne, konkretne zaświadczenie. Wzory pozostałych również czekają na stronie holenderskiego urzędu skarbowego -> https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/buitenland/content/inkomensverklaring-aangifte-inkomstenbelasting-buitenlandse-belastingplichtigen (sekcja „Pools”);
- potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Sprawdź też: PIT 36 ZG z Holandii – jak rozliczyć się z dochodów w tym kraju?
Jak wypełnić zaświadczenie o dochodach do Belastingdienst?
Po pierwsze i najważniejsze: starannie i czytelnie. Zadbaj, aby sam formularz został poprawnie wydrukowany włącznie z kodem paskowym. Zaświadczenie musi być też oryginalne (składasz oryginał, a nie kopię) i nie może być w żaden sposób zmieniane/poprawiane ani edytowane. Jeśli pojawią się jakiekolwiek uchybienia, Belastingdienst może je odrzucić, a w efekcie nie otrzymasz prawa do korzystania z pełni ulg podatkowych!
A jak je wypełnić?
Które części zaświadczenia o dochodach z Holandii wypełniasz samodzielnie?
Samodzielnie musisz wypełnić:
- część 2., czyli „Dane podatnika”. Podaj inicjały imion i nazwisko, nr BSN, datę urodzenia, kraj i adres zamieszkania;
- część 3., czyli podpis. Wpisz miejscowość i datę, a w ramce umieść czytelny podpis (nie parafkę). Zadbaj o to, aby się w niej zmieścił;
- numer BSN na górze na 2. stronie zaświadczenia.
Resztę dokumentu wypełni polski urząd skarbowy.
Które części zaświadczenia o dochodach z Holandii wypełni urząd skarbowy?
Polska „skarbówka” wypełni części 4. – „Dochody niepodlegające opodatkowaniu w Holandii” i 5. – „Oświadczenie zagranicznego urzędu skarbowego”. Uwaga! Upewnij się, że dokument jest podpisany przez pracownika i podbity pieczęcią. Inaczej nie zostanie uznany przez Belastingdienst!
Ile trwa uzyskanie zaświadczenia o dochodach do Holandii?
Najczęściej czas oczekiwania na wysłanie uzupełnionego formularza przez polski urząd skarbowy to 7 dni roboczych (w przypadku, gdy sprawę załatwiasz zdalnie – online lub drogą pocztową). Jednak zdarza się, że potrwa to nawet 2-3 tygodnie. Zwłaszcza jeśli dokument ma dotrzeć na Twój holenderski adres.
Procedurę możesz przyspieszyć, jeśli samodzielnie udasz się do urzędu lub upoważnisz kogoś, np. krewnego przebywającego w Polsce do odbioru tego dokumentu. Wówczas zdarza się, że urzędnik wystawi go nawet tego samego dnia, jednak nie jest to regułą.
Uwaga! Jeżeli chcesz, aby zaświadczenie o dochodach do Holandii odebrał ktoś inny, czeka Cię dodatkowa opłata skarbowa za upoważnienie do odbioru. To koszt 17 zł.
Co zrobić z zaświadczeniem o dochodach do Holandii?
Jeśli masz już gotowe zaświadczenie o dochodach do Belastingdienst, teraz należy go odesłać do holenderskiego urzędu skarbowego, na adres:
Belastingdienst/Kennis- en Expertisecentrum Buitenland
Postbus 2577
6401 DB Heerlen
the Netherlands
Zrób to listem zwykłym (nie poleconym), priorytetem.
Ile jest ważne zaświadczenie o dochodach z polskiej skarbówki?
Zaświadczenie jest ważne na dany rok podatkowy. To oznacza, że przy kolejnym rozliczeniu – jeśli Twoja sytuacja się nie zmieni i nadal będziesz uzyskiwać 90% dochodów w Holandii – będziesz potrzebować kolejnego.
Masz dodatkowe pytanie o tę kwestię? Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu zwrotu podatku z Holandii, chętnie pomożemy Ci uzyskać maksymalny zwrot podatku z Holandii w należnej wartości – prosto i bez stresu.