Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Zaświadczenie o dochodach z Polski – jak je uzyskać?

Zaświadczenie o dochodach z Polski – jak je uzyskać?

Pracujesz lub zdarzyło Ci się pracować za granicą? W takim przypadku zazwyczaj trzeba złożyć rozliczenie podatkowe w kraju, w którym osiągnęło się dochody. Może być też konieczne przekazanie danych o pieniądzach zarobionych w kraju. Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach z Polski? Kiedy może być przydatne? Dowiedz się więcej.

Zaświadczenie o dochodach z Polski – co to jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia samego pojęcia „zaświadczenie o dochodach z Polski”. Wbrew pozorom takim dokumentem – respektowanym w urzędach skarbowych poza Polską – nie będzie np. PIT-11 wystawiony przez krajowego pracodawcę za dany rok. Potrzebujesz urzędowego potwierdzenia zarobków lub ich braku.

W większości przypadków pod tym pojęciem należy więc rozumieć zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach. Może być ono określane na kilka sposobów. Mówi się np. o:

W każdym przypadku chodzi jednak o ten sam dokument. Znajdują się w nim informacje o tym:

  • jakie były Twoje dochody brutto w danym roku podatkowym zgłoszone polskiemu urzędowi skarbowemu;
  • ile wyniosły koszty uzyskania przychodu;
  • jakie było źródło dochodu;
  • jaka część dochodów pochodziła z Polski, a jaka z innego kraju.

Dane te mogą się odnosić wyłącznie do Ciebie jako podatnika, ale także uwzględniać współmałżonka – jeśli rozliczaliście się wspólnie.

Potrzebujesz zaświadczenia o dochodach z Niemiec? Uzyskamy je dla Ciebie za okres do 5 lat wstecz. 100% obsługi zdalnej!

Po co jest zaświadczenie UE-EOG?

Zaświadczenie UE-EOG może być przydatne w kilku sytuacjach. Oto te najczęstsze.

Gdy jesteś rezydentem podatkowym za granicą

Spełniasz kryteria rezydencji podatkowej w Holandii, Niemczech albo Belgii? W takiej sytuacji w tych krajach masz nieograniczony obowiązek podatkowy. A to oznacza, że musisz tam „spowiadać się” ze wszystkich dochodów osiągniętych w danym roku – także tych z Polski.

Być może w kraju zdarzyło Ci się otrzymać rentę, emeryturę albo dochody w ramach umowy cywilnoprawnej? Trzeba je będzie uwzględnić w rozliczeniu, a potwierdzeniem tego faktu będzie właśnie zaświadczenie EU/EWR.

Gdy chcesz skorzystać z ulg podatkowych np. w Holandii czy Belgii

Holandia i Belgia to jedne z tych krajów, w których można korzystać z ulg podatkowych, tylko jeśli osiągnie się określony procent dochodów właśnie w tych państwach.

Przykładowo w Holandii obowiązuje reguła 90%. A to oznacza, że jeśli taki odsetek Twoich dochodów w danym roku pochodzi właśnie z tego kraju, możesz tam w pełni korzystać z różnych benefitów podatkowych. Może się to przełożyć na wysoki zwrot podatku z Holandii!

Jak jednak udowodnić, że spełniasz opisane powyżej kryterium? Tu do gry wkracza właśnie zaświadczenie UE/EW. Uwaga! Może być potrzebne, nawet jeśli w Polsce nie zarobiłeś ani złotówki! Na to też trzeba mieć potwierdzenie.

Kiedy rozliczasz się za granicą z drugą połówką

Zaświadczenie o dochodach z Polski przyda się też, jeżeli rozliczasz się z współmałżonkiem mieszkającym w naszym kraju. Zarobki Twojej drugiej połówki będą miały znaczenie – np. dla wyliczenia podstawy opodatkowania czy weryfikacji progów dochodowych.

Kiedy chcesz skorzystać z dodatkowych ulg i zwrotów w danym państwie

Dobry przykład to sytuacja, w której ubiegasz się o Zorgtoeslag w Holandii. W tym przypadku obowiązuje kryterium dochodowe. Zwłaszcza jeśli nie jesteś rezydentem w tym kraju, możesz potrzebować zaświadczenia z polskiej skarbówki, aby udowodnić, że Twoje zarobki nie przekroczyły w danym roku progu wyznaczonego przez Belastingdienst.

Czytaj więcej: Zwrot ubezpieczenia w Holandii (Zorgtoeslag) – czego potrzeba, żeby go uzyskać

Jak otrzymać zaświadczenie o dochodach z Polski?

Uzyskanie zaświadczenia o dochodach z Polski to proces, który nie jest skomplikowany, zwłaszcza jeśli przebywasz w kraju i masz trochę czasu. Jak to zrobić?

Gdzie złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach z Polski?

Nie musisz udawać się do urzędu skarbowego w miejscowości rodzinnej w Polsce. Takie zaświadczenie wyda Ci dowolna placówka, do której się o nie zwrócisz.

  • Możesz się do niej umówić osobiście. Nasza rada – zanim wybierzesz się do oddziału fiskusa, umów się na spotkanie na konkretny dzień lub godzinę. Zrobisz to na rządowej stronie https://www.podatki.gov.pl/e-wizyta-w-urzedzie-skarbowym/ lub telefonicznie.
  • Inna opcja to przesłanie wniosku o wydanie zaświadczenia EU/EOG – można to zrobić listownie lub online, korzystając z systemu ePUAP.

Co jest potrzebne, żeby złożyć wniosek o zaświadczenie EU/EOG?

Do uzyskania zaświadczenia o dochodach z Polski będzie potrzeba kilka rzeczy.

  • Po pierwsze, urząd skarbowy wystawi taki dokument za dany rok podatkowy, tylko jeśli złożyłeś za niego PIT. A co, jeśli tego nie zrobiłeś, bo np. nie miałeś takiego obowiązku (ot – zarabiałeś w tym roku tylko w kraju, z którym Polska ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą wyłączenia z progresją)? Wówczas przed złożeniem wniosku o uzupełnienie zaświadczenia EU/EOG musisz przedstawić rozliczenie roczne. Na tej podstawie fiskus potwierdzi, że Twoje dochody w Polsce za dany rok wyniosły 0 zł.
  • Po drugie, trzeba wnieść opłatę skarbową – wynosi ona 17 zł. Uregulujesz ją w e-Urzędzie Skarbowym (czyli online), zwykłym przelewem albo w kasie urzędu (o ile funkcjonuje ona w placówce, którą wybrałeś).
  • Po trzecie może być potrzebne pełnomocnictwo – jeżeli sprawę ma za Ciebie załatwić osoba trzecia (będzie się to też wiązało z dodatkową opłatą skarbową 17 zł). Należy je zgłosić najczęściej na druku PPS-1.
  • Po czwarte może Ci być potrzebny druk ze skarbówki za granicą, który potem przedstawisz w kraju, gdzie pracowałeś. Wzory druków potrzebnych do urzędów skarbowych w Belgii, Holandii czy Niemczech możesz otrzymać od nas. Polski fiskus wymaga, aby były one przedłożone w języku polskim – polskojęzyczne albo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Ile będę czekać na zaświadczenie UE/WE?

Sprawy raczej nie załatwisz od ręki, nawet jeśli osobiście wybierzesz się do urzędu skarbowego. Na przygotowanie dokumentów urząd ma 7 dni od złożenia wniosku. Warto więc działać z odpowiednim wyprzedzeniem – tak, żeby zdążyć dotrzymać wszystkich terminów w Polsce i za granicą.

Właśnie dlatego dobrą praktyką, którą zalecamy naszym Klientom, jest wystąpienie o zaświadczenie o dochodach z Polski już w momencie przesyłania PIT-u do urzędu skarbowego w Polsce.

Na co trzeba zwrócić uwagę po otrzymaniu zaświadczenia EU/EOG?

Sprawdź nie tylko, czy dane umieszczone w dokumencie zgadzają się ze stanem faktycznym. Równie ważne jest to, czy na zaświadczeniu znajdują się:

  • pieczątka urzędu skarbowego;
  • własnoręczny podpis urzędnika.

Bez tych elementów zaświadczenie może być kwestionowane za granicą!

Nie chcesz tracić czasu ani nerwów na samodzielne uzyskiwanie zaświadczenia o dochodach z Polski w fiskusie? Rozumiemy Cię! Wymaga to cierpliwości i czasu. Dlatego możemy załatwić tę sprawę za Ciebie. Zadzwoń lub napisz, aby uzgodnić szczegóły!

Related Posts