Podatki płacić trzeba. To jedna z tych rzeczy, od których trudno się uchronić. Pytanie jednak: gdzie regulować ten obowiązek? Wiele zależy od tego, jaki jest kraj Twojej rezydencji podatkowej. To szczególnie ważne, jeżeli osiągasz dochody poza Polską. Czy wiesz, że możliwa jest zmiana rezydencji podatkowej? Zobacz, kiedy oraz w jaki sposób to zrobić.
Zmiana rezydencji podatkowej – kiedy to ma sens?
Pytanie o rezydencję podatkową jest jednym z częstszych, które na start trzeba zadać przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym, gdy osiąga się zarobki za granicą. Mówiąc bardzo fachowo, ma ona wpływ na to, gdzie masz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Właśnie w tym kraju jesteś zobowiązany do rozliczania wszystkich swoich dochodów – bez względu na to, gdzie je uzyskałeś.
Przykładowo więc, jeżeli jesteś rezydentem podatkowym Polski, a w minionym roku udało Ci się też przez kilka miesięcy w roku pracować w Niderlandach, w naszym kraju musisz złożyć PIT 36 ZG z Holandii.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu PIT 36 dochodów z Holandii? Zgłoś się do nas. Załatwimy to za Ciebie. Szybko, poprawnie i 100% online.
Co jednak w sytuacji, kiedy zdecydowałeś o tym, aby przenieść się do tego kraju z całą rodziną i zacząć tam prowadzić życie? Wówczas potrzebna jest zmiana rezydencji podatkowej. Holandia powinna być państwem, w którym obowiązuje Cię nieograniczony obowiązek podatkowy.
Co może dać zmiana rezydencji podatkowej?
Zmiana rezydencji podatkowej często oznacza mniej problemów i formalności do dopełnienia przy rozliczaniu się z urzędami skarbowymi. Jeśli zarabiasz w Holandii, a jesteś polskim rezydentem, musisz udokumentować swoją wypłatę z tego kraju na deklaracjach w obu krajach.
- Pierwszą składasz do Belastingdienst, czyli holenderskiej skarbówki – tam rozliczasz się wyłącznie z dochodów osiągniętych w Niderlandach.
- Drugą musisz przedłożyć polskiemu urzędowi skarbowemu – ujmując w zeznaniu PIT-36 dochody ze wszystkich źródeł, czyli tych polskich i zagranicznych.
Co prawda nie płacisz podwójnego podatku, bo Polska ma z Holandią podpisaną umowę, która przed tym chroni. Jednak w 2021 r. przepisy w naszym kraju stały się mniej korzystne dla zarabiających za granicą. Zniesiono do tej pory działającą ulgę abolicyjną (a dokładniej – zredukowano ją do kwoty 1 360 zł), a dochody z Niderlandów są teraz rozliczane metodą proporcjonalnego odliczenia.
W efekcie Twoje zarobki spoza Polski będą wliczone do podstawy opodatkowania i zostanie od nich naliczony podatek w kraju. Możesz więc zapłacić różnicę między zaliczkami odprowadzanymi w Holandii a kwotą należną polskiej skarbówce. Efekt to znacznie niższy zwrot.
Czytaj też: Podatki w Holandii: najważniejsze informacje
Mówiąc więc wprost: jeżeli Twoja sytuacja życiowa wskazuje na możliwość zmiany rezydencji podatkowej – warto to zrobić. Ale uwaga! Nie jest to możliwe w każdej sytuacji!
Kiedy jest możliwa zmiana kraju rezydencji podatkowej?
Zmiana kraju rezydencji podatkowej nie może wynikać z Twojej „arbitralnej” decyzji, podjętej np. dlatego, że przeliczysz sobie, co będzie dla Ciebie korzystniejsze. Musisz mieć ku temu konkretne przesłanki. Wynikają one z przepisów prawa.
Kiedy więc możesz „zrezygnować” z polskiej rezydentury podatkowej? W sytuacji, gdy:
- przebywasz w Polsce przez mniej niż 183 dni w roku;
- nie masz w naszym kraju „centrum interesów osobistych lub gospodarczych”.
Warto się przyjrzeć szczególnie tej drugiej kwestii.
Sam fakt zarabiania wyłącznie w Holandii to nie wszystko. Jeśli bowiem np. Twoja najbliższa rodzina nadal mieszka w Polsce, a Ty wracasz do kraju na weekendy, święta itd., to rezydenturę podatkową masz właśnie tam.
Zupełnie inaczej prezentuje się sytuacja, jeśli przeniosłeś się na stałe do Holandii. A to oznacza, że np.:
- spędzasz tutaj większą część roku (czyli więcej niż 183 dni);
- jesteś tutaj zameldowany wraz z rodziną (oczywiście, jeśli ją masz);
- tu przebywasz również w weekendy, święta i, ogólnie spędzasz czas wolny;
- masz holenderskie konto bankowe i trzymasz na nim swoje oszczędności oraz wypłatę;
- zlikwidowałeś lub zawiesiłeś działalność gospodarczą w Polsce;
- Twoje dzieci chodzą w Niderlandach do szkoły, a Ty jesteś członkiem tutejszych organizacji, stowarzyszeń itp.
W takim przypadku podatnik ewidentnie powinien zmienić rezydenturę na holenderską. W efekcie to tam zacznie rozliczać w pełni wszystkie swoje dochody. Aby jednak tak się stało, trzeba udowodnić zmianę centrum interesów osobistych i/lub gospodarczych.
Jak zmienić rezydencję podatkową?
W teorii, jeśli spełniasz wymogi odnośnie do rezydentury podatkowej danego kraju, może Ci być ona przyznana automatycznie. Jednak w praktyce trzeba się o to samodzielnie postarać. Jak to zrobić?
Zacznij od uzyskania certyfikatu podatkowego w kraju, do którego wyjechałeś
To certyfikat rezydencji wydany przez obce państwo będzie jednym z kluczowych „dowodów”, jakie należy przedstawić polskiemu Urzędowi Skarbowemu przy zmianie rezydentury.
Jak to zrobić? Najczęściej trzeba się zgłosić do urzędu skarbowego w kraju, do którego przeniosłeś się na stałe. Kontynuując holenderski przykład, w Niderlandach należy złożyć wniosek o wydanie certyfikatu rezydencji podatkowej w Belastingdienst. Należy w nim podać:
- imię i nazwisko;
- numer BSN;
- powód, dla którego potrzebujesz certyfikatu (czyli zmiana kraju rezydencji podatkowej);
- adres do wysyłki tego dokumentu.
Urząd zweryfikuje, czy rzeczywiście jesteś rezydentem podatkowym Holandii (sprawdzi np. skąd pochodzą Twojego dochody, to, czy masz meldunek w Holandii oraz gdzie mieszka Twoja rodzina). Decyzja zostanie wydana w ciągu 6 tygodni od złożenia wniosku. Jeśli będzie pozytywna, uzyskasz certyfikat.
Czytaj też: Numer BSN w Holandii – co to jest?
Zgłoś zmianę rezydencji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym
Jak poinformować US o zmianie rezydencji podatkowej? Aby to zrobić, należy wypełnić formularz ZAP-3, który służy do aktualizacji adresu zamieszkania. Ponadto należy złożyć w urzędzie skarbowym:
- certyfikat rezydencji podatkowej z „nowego” kraju zamieszkania;
- dokumenty potwierdzające fakt zmiany ośrodka interesów osobistych/gospodarczych – np. umowę o pracę, potwierdzenie meldunku za granicą, potwierdzenie zamknięcie działalności gospodarczej, potwierdzenie zameldowania rodziny poza Polską itp.
Urzędnicy po zapoznaniu się z informacją podejmą decyzję, w efekcie której możesz stracić status polskiego rezydenta podatkowego. Kiedy tak się stanie, nie musisz tu już rozliczać dochodów spoza Polski. A jeśli osiągniesz jakieś zarobki w naszym kraju – rozliczysz tylko je, a pełną deklarację złożysz za granicą.
Czy można zmienić rezydencję podatkową w trakcie roku?
W uzasadnionych przypadkach zmiana rezydencji podatkowej w trakcie roku jest możliwa.
Możesz o to zawnioskować, np. gdy w II połowie danego roku podatkowego przeniesiesz się na stałe poza Polskę. W takim przypadku możesz podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od 1 stycznia tamtego roku do dnia faktycznego wyjazdu z kraju. Jednak każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.
Masz dodatkowe pytania o rezydenturę podatkową? A może chcesz szybko i wygodnie rozliczyć zwrot podatku z Holandii lub innego kraju? Zgłoś się do nas – zrobimy to za Ciebie. Szybko, poprawnie i tak, aby uwzględnić wszystkie należne Ci ulgi i odliczenia.