Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103

Zwrot podatku z Niemiec – dlaczego warto się o niego ubiegać?

Zwrot podatku z Niemiec – dlaczego warto się o niego ubiegać?

Pracowałeś w Niemczech na przestrzeni ostatnich 4 lat? Jeśli tak – czy ubiegałeś się o zwrot nadpłaconego podatku? Istnieje spora szansa, że Ci się należy. Warto to sprawdzić! Należna Ci kwota może wynieść nawet ponad 1 000 euro lub więcej. Zobacz, komu przysługuje zwrot podatku z Niemiec i jak o niego wystąpić.

Zwrot podatku z Niemiec – komu przysługuje?

Jeżeli zdarzyło Ci się pracować legalnie w Niemczech, pracodawca odprowadzał od Twojego wynagrodzenia zaliczki na poczet podatku dochodowego. W wielu sytuacjach mogły być one zbyt wysokie. Przykładowo:

  • jeśli w Niemczech wykonywałeś pracę tymczasową, łączna wysokość Twoich przychodów mogła nie przekroczyć kwoty wolnej (w 2022 r. było to 9 884 euro i 19 968 euro dla małżeńska) – w takim przypadku będziesz się mógł ubiegać nawet o zwrot podatku z Niemiec w pełnej wysokości;
  • możesz mieć uprawnienia do korzystania z różnego rodzaju ulg podatkowych w Niemczech – np. z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego;
  • może Ci przysługiwać możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele służbowe – np. tych związanych z zakupem odzieży roboczej.

W efekcie może się okazać, że Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) zwróci na Twoje konto sporą kwotę. Warto to sprawdzić!

Jak rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym?

Nie każda osoba, która pracowała na terenie Niemiec, jest zobowiązana do złożenia w tym kraju deklaracji podatkowej. Przepisy prawa wyraźnie wskazują, kto musi to zrobić. Są to podatnicy, którzy:

  • uzyskali w Niemczech legalny dochód powyżej 10 700 euro – te kwoty muszą być wpisane w ich karcie podatkowej (odpowiednik polskiego PIT-11 od pracodawcy) w pozycji 17 lub 20;
  • mieli na terenie tego kraju więcej niż jednego pracodawcę i uzyskali kilka kart podatkowych.

W takich przypadkach jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech. Należy to zrobić do 31 lipca roku następującego po tym, w którym uzyskałeś przychody.

Uwaga! Nawet jeśli nie musisz się rozliczać z niemieckim urzędem skarbowym, bo np. nie osiągnąłeś określonego progu dochodowego, warto to zrobić. Może się okazać, że przysługuje Ci wysoki zwrot podatku z Niemiec. Otrzymasz go jedynie wówczas, gdy sam złożysz deklarację!

Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec to ok. 3-6 miesięcy. Możesz go otrzymać także na polskie konto.Pamiętaj!

Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym (czyli np. na stałe mieszkasz w Polsce, a do Niemiec wyjeżdżasz tylko do pracy tymczasowej), musisz też złożyć deklarację podatkową w naszym kraju. Nie obawiaj się jednak – nie zapłacisz podatku podwójnie. Stosowana jest tzw. metoda z progresją. To oznacza, że do polskiego urzędu skarbowego od dochodu z Niemiec wniesiesz ewentualnie jedynie opłatę w wysokości przekraczającej wartość podatku opłaconego już za granicą.

Co można odliczyć od podatku w Niemczech?

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieje długa lista ulg i odliczeń, z których można skorzystać. Przysługują one również obcokrajowcom, którzy pracują w tym kraju – wówczas, gdy:

  • w Niemczech przepracowało się minimum 183 dni w roku
  • lub osiągnęło się w tym kraju min. 90% całkowitych dochodów w ciągu roku podatkowego.

W takich sytuacjach możesz złożyć w Niemczech tzw. rozliczenie nieograniczone i możesz liczyć na wyższy zwrot podatku.

Może Ci on przysługiwać np. z tytułu poniesienia kosztów na:

  • wynajem mieszkania w Niemczech oraz koszty umeblowania i eksploatacji lokalu (w tym jego ubezpieczenie);
  • prowadzenie rozmów telefonicznych z bliskimi w Polsce;
  • przeprowadzkę do Niemiec;
  • zakup leków czy okularów w Niemczech.

Pamiętaj: niemiecki urząd skarbowy może od Ciebie wymagać przedstawienia paragonów lub faktur potwierdzających poniesione wydatki. Zachowaj je do kontroli!

Za ile lat wstecz można uzyskać zwrot podatku z Niemiec?

Zwrot podatku z Niemiec możesz uzyskać do 4 lat wstecz. Przykładowo, w 2023 roku możesz jeszcze zgłosić się do niemieckiego urzędu skarbowego z rozliczeniem za 2019 rok. Warto więc przeanalizować swoją sytuację podatkową z kilku ostatnich lat.

Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z obliczeniem należnego zwrotu i złożeniem deklaracji do Finanzamt? Rzeczywiście, może to być skomplikowane – choćby z uwagi na barierę językową.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do nas. Przygotuj karty podatkowe z ostatnich lat, a my sprawdzimy, czy przysługuje Ci zwrot podatku z Niemiec i w jakiej wysokości. Odzyskajmy wspólnie należne Ci pieniądze!

Related Posts