Praca za granicą jest często bardzo opłacalna finansowo. Ale czy wiesz, że poza wyższą niż w Polsce pensją często możesz też liczyć na dodatkowe korzyści? Chodzi o zwrot podatku z zagranicy. Nie było czasu, żeby się o niego ubiegać? Nie wszystko stracone! W niektórych krajach można wnioskować o należne pieniądze nawet kilka lat wstecz. Ile i kiedy? Wyjaśniamy.
Zwrot podatku z zagranicy – kiedy może przysługiwać?
Bez względu na to, w jakim kraju pracujesz – w Polsce czy poza nią – pracodawca odprowadza od Twojej pensji zaliczkę na podatek dochodowy. To jego obowiązek. Wysokość tej zaliczki jest uzależniona oczywiście od tego, ile zarabiasz. Jednak firma nie uwzględnia wszelkiego rodzaju ulg, które mogą Ci przysługiwać.
To właśnie dlatego po zakończonym roku podatkowym najczęściej trzeba złożyć do urzędu skarbowego roczne rozliczenie. Uwzględniasz w nim nie tylko swoje zarobki, ale również przysługujące „bonusy”. Mogą to być np. ulga na dzieci, koszty związane z wykonywaniem pracy poza krajem zamieszkania, wydatki poniesione na termomodernizację… lista takich zniżek może być długa i w każdym kraju jest inna.
Dopiero po ich odliczeniu może się okazać, że przysługuje Ci zwrot podatku z zagranicy. Ile można otrzymać? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak może się w ten sposób zgromadzić „spora sumka” – np. kilkaset lub kilka tysięcy euro.
Jak zatem widzisz, szkoda by było przegapić taką szansę. Dlatego, jeśli za Tobą praca poza Polską, warto sprawdzić, czy nie przysługuje Ci zwrot podatku z zagranicy – nawet jeśli w tym kraju w teorii nie musisz składać odpowiednika krajowego PIT-u.
Potrzebujesz pomocy przy rozliczeniu podatku z zagranicy – z Niemiec, Belgii, Holandii albo Szwecji? Zrobimy to za Ciebie. Skontaktuj się, a przygotujemy wszystkie dokumenty. Szybko, online i zgodnie z przepisami.
Zwrot podatku z zagranicy – ile lat wstecz można uwzględnić?
Zdarzyło Ci się słyszeć powiedzenie, że „Polak mądry po szkodzie”? Jest często powtarzane w odniesieniu do osób, które pracowały za granicą jakiś czas temu i nie wystąpiły o zwrot podatku.
Czy jednak rzeczywiście, jeśli np. pracowałeś w Holandii 2022 roku, a teraz jest rok 2024, nie masz prawa się ubiegać o należne pieniądze? To zależy! Przede wszystkim od kraju, w którym osiągałeś zarobki, a co za tym idzie – od obowiązujących w danym państwie przepisów podatkowych.
Dobra wiadomość jest taka: w niektórych krajach można walczyć o zwrot podatku z zagranicy za kilka lat wstecz. Nie trać więc nadziei, zwłaszcza że wiele państw wybieranych przez Polaków ma przyjazne prawo w tym względzie.
Gdzie można się ubiegać o zwrot podatku z zagranicy za poprzednie lata?
Lista krajów, w których o zwrot podatku można wystąpić nawet w odniesieniu do dochodów z kilku poprzednich lat podatkowych, uwzględnia najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych.
Holandia – do 5 lat wstecz
Holenderskie prawo podatkowe jest pod tym względem najkorzystniejsze. W tym kraju deklarację możesz złożyć do 5 lat wstecz. A zatem w 2024 roku zrobisz to za lata:
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020
- 2019
Do rozliczenia będziesz potrzebować przede wszystkim dokumentów jaaropgaaf, czyli holenderskich kart podatkowych wystawianych przez pracodawców w Niderlandach.
Więcej na ten temat: Jaaropgaave (jaaropgaaf), czyli holenderska karta podatkowa – co to jest?
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu zwrotu podatku z Holandii? Zajmiemy się tym. Zgłoś się i zamów rozliczenie online.
Niemcy – do 4 lat wstecz
W Niemczech zazwyczaj nie trzeba składać deklaracji podatkowej. Ale warto, bo zwrot nadpłaconych zaliczek może być wysoki i sięgać nawet 1 000 euro lub więcej. Dobrze więc, że możesz się o niego ubiegać także za pracę w poprzednich latach.
W 2024 roku zrobisz to w odniesieniu do zarobków za:
- 2023
- 2022
- 2021
- 2020.
Potrzebna będzie przede wszystkim niemiecka karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung (LSB). Więcej o tym dokumencie -> TUTAJ.
Czytaj też: Zwrot podatku z Niemiec – dlaczego warto się o niego ubiegać?
Jeśli chcesz, możemy Ci pomóc uzyskać należny zwrot podatku z Niemiec. Dzwoń lub pisz, a powiemy Ci, co zrobić dalej.
Belgia – do 3 lat wstecz
Również w Belgii możesz domagać się od fiskusa zwrotu nadpłaconego podatku w ciągu 3 lat od zakończenia roku podatkowego. A to oznacza, że np. w 2024 roku deklarację (lub jej korektę) złożysz za lata:
- 2023
- 2022
- 2021
Dokumentami potrzebnymi do rozliczenia są Loonfiche od pracodawcy, czyli belgijskie karty podatkowe. Więcej informacji na ich temat -> TUTAJ
Potrzebujesz pomocy w kontaktach z fiskusem w Belgii? Przeprowadzimy Cię przez cały proces odzyskiwania należnych pieniędzy. Ubiegaj się o zwrot podatku z Belgii z naszą pomocą. Deklarację złożymy nawet w ciągu 3 dni!
A co z innymi krajami, które są częstymi celami migracji zarobkowej Polaków? Oto kilka przykładów.
- W Szwecji rozliczyć się możesz tylko za miniony rok podatkowy.
- W UK rozliczać można się do 5 lat wstecz (o ile nie miało się obowiązku składania deklaracji)
- W Irlandii można to zrobić do 3 lat wstecz.
- We Włoszech można się domagać zwrotu do 4 lat wstecz.
- W Austrii prawo do wystąpienia o zwrot podatku przysługuje do 5 lat wstecz.
Jak zatem widać, nie zawsze wszystko jest stracone. Wniosek jest więc prosty: jeżeli pracowałeś za granicą i nie wiesz, czy należy Ci się zwrot podatku – zgłoś się do nas. Pomożemy Ci to ustalić i dopełnić formalności. Prosto i bez stresu.