Masz za sobą pracę w Szwecji? Może się okazać, że przysługuje Ci zwrot podatku. Ile może wynieść? To zależy. Zobacz, jakie obowiązują zasady i czy jest o co walczyć. Te informacje mogą Cię zaskoczyć!
Gdzie rozliczyć dochody ze Szwecji?
Jeżeli pracujesz w Szwecji legalnie, musisz tam złożyć roczne zeznanie podatkowe. Od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Od szwedzkiej pensji zapłacisz podatek. Jaki? To zależy od tego, czy jesteś tam rezydentem, czy nie.
- Jako nierezydenta (czyli osobę, która nie przebywa w Szwecji minimum 183 dni w roku) obowiązuje Cię płaska stawka podatku SINK w wysokości 25%.
- Jako rezydent zapłacisz podatek lokalny (ok. 32%), a do tego, przy dochodach przekraczających 614 000 SEK (w 2023 r.) – 20% podatku krajowego.
To sporo, ale… szwedzkie zarobki są wysokie, a to rekompensuje skalę zobowiązań wobec Skatteverket.
Czytaj też: Czy dochody ze Szwecji trzeba rozliczyć w Polsce?
Musisz się rozliczyć z dochodów ze Szwecji w Polsce? Przygotujemy i wyślemy PIT 35 ZG Szwecja za Ciebie. Online i w krótkim czasie
Szwecja: czy zwrot podatku jest możliwy?
Chociaż podatki w Szwecji są wysokie, przysługują tam również rozmaite ulgi podatkowe. Każda z nich może sprawić, że ostatecznie będzie Ci przysługiwać sowity zwrot. Jego suma może być szczególnie zadowalająca, jeżeli powróciłeś już do Polski. W przeliczeniu na złotówki zazwyczaj zbiera się bardzo przyjemna kwota!
Jakie odliczenia od podatku są dostępne w Szwecji?
W Szwecji obowiązuje szereg odliczeń od podatków. Polacy, którzy przyjeżdżają tam do pracy tymczasowej, najczęściej korzystają z:
- ulgi z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego;
- odliczenia diet za 30 pierwszych dni pobytu w Szwecji.
W tym kraju możliwe jest również rozliczenie ze współmałżonkiem, ale aby z niego skorzystać, trzeba złożyć m.in. europejski akt małżeństwa. Może Ci też przysługiwać Grundavdrag, czyli odpis podatkowy pomniejszający dochód do opodatkowania. Jego wysokość jest obliczana przez Skatteverket i… często jest oszacowana za nisko. A to oznacza, że na Interkomstdeklaration 1 widnieje zbyt niska kwota do zwrotu.
Jeżeli nie jesteś pewien, jakie ulgi mogą Ci przysługiwać – warto to skonsultować. Może się bowiem okazać, że należy się wyższy zwrot, niż się wydaje!
Jak obliczyć wysokość zwrotu podatku ze Szwecji?
Aby poprawnie rozliczyć podatek w Szwecji i skorzystać z maksimum zniżek, najlepiej przekazać tę sprawę ekspertom. Prześlij nam:
- szwedzkie karty podatkowe KU-10/KU-13;
- Inkomstdeklaration 1, które otrzymałeś ze szwedzkiego urzędu skarbowego;
- dokumenty potrzebne do naliczenia ulg podatkowych – będą potrzebne np. faktury za podróże między Polską a Szwecją, za wynajem mieszkania/domu w Szwecji;
- zaświadczenie z banku o posiadaniu rachunku rozliczeniowego.
Na tej podstawie obliczymy, jaki zwrot Ci się należy, a jeśli zechcesz – zajmiemy się jego uzyskaniem w Twoim imieniu. Cały proces jest szybki i wygodny, bo wszystkie sprawy załatwiamy przez Internet. Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się bez zobowiązań!