Rozliczymy dochody z Austrii na PIT 36 ZG Austria do polskiego urzędu skarbowego w kilka godzin od zamówienia. Zastosujemy się wszystkie możliwe ulgi podatkowe na PIT ZG Austria.
Będąc zatrudniony w Austrii i uzyskując w tym kraju dochody a posiadając status polskiego rezydenta podatkowego należy obowiązkowo rozliczyć się w polskim urzędzie skarbowym na druku PIT 36 ZG Austria.
Obowiązkowe rozliczenie i wykazanie dochodów z Austrii do polskiego Urzędu skarbowego wynika z porozumienia między tymi krajami i umowy unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rozliczenie dochodów z Austrii należy wykonać na formularzu PIT-36 z załącznikiem PIT-ZG, zeznanie takie należy dostarczyć do urzędu w Polsce do końca kwietnia danego roku podatkowego.
Nasza firma specjalizuje się w tego typu rozliczeniach jak i korekt za ubiegłe lata. Wszystkie formalności wykonujemy z klientem Online a deklaracje podatkowe są wysyłane elektronicznie do właściwego urzędu.
Do polskiego urzędu rozliczenie i korektę możemy złożyć do 5 lat wstecz.
Do każdego zeznania podatkowego podchodzi indywidualnie ! zrobimy tak że zapłacić najmniejszy podatek!
Podstawowy dokument to Lohnzettel (L16) czyli karta podatkowa z Austrii oraz PIT-11 w przypadku polskich dochodów.
Rozliczenie się z polskim urzędem skarbowym z dochodów z Austrii obecnie jest obowiązkową czynnością a i też bardzo ważna w przypadku ubiegania się z zwrot podatku z Austrii. W pierwszej kolejności składamy PIT ZG Austria w Polsce a następnie Finanzamt.
Składając rozliczenie pit Austria wywiązujemy się z przepisów podatkowych co unikanie z czasem pism i ponagleń z urzędów skarbowych jak i kar podatkowych w związku z zatajaniem dochodów.
Wykazanie dochodów osiągniętych w Austrii pozwala także uzyskać zaświadczenie EWR/EOG wymagane przy ubieganiu się o rozliczenie podatku z Austrii.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Austria może się zainteresować
Do przeliczenia potrzebujemy dokumentu potwierdzającego uzyskane dochody. Najczęściej spotykanym będzie Lohnzettel (L16), czyli austriacka karta podatkowa jaką otrzymasz od pracodawcy po zakończonym roku podatkowym. Na tym dokumencie oprócz wartości wynagrodzenia znajdziemy wartość potrąconego podatku oraz składek społecznych. W deklaracji PIT 36 ZG Austria uwzględnić należy wynagrodzenie oraz podatek. Natomiast składki społeczne i zdrowotne nie mogą być odliczone w polskim rozliczeniu, ponieważ składając deklarację do austriackiego urzędu zostaną one uwzględnione (tak się bardziej opłaca), a nie mogą być odliczane w dwóch deklaracjach. Najłatwiej będzie wyjaśnić sposób wyliczania na przykładzie przy założeniu, że podatnik nie ma wyciągu bankowego, miesięcznych pasków. Jego jedynym dokumentem będzie Lohnzettel.
Przy metodzie proporcjonalnej wartości przychodu, kosztów uzyskania przychodu zostaną podane na drugiej stronie PIT-36 natomiast na załączniku PIT-ZG zostanie podany dochód oraz podatek. Nie będziemy zanudzać wyliczeniami podatku, wartości abolicyjnej ponieważ w przypadku uzyskania dochodów z Austrii warto zwrócić się do profesjonalnego biura, które zna się na przepisach, ponieważ wprowadzony przez polski rząd limit na ulgę abolicyjną do kwoty 1360 PLN może skutkować niedopłatą do polskiego urzędu skarbowego. We wcześniejszych latach ulga ta nie miała limitu w związku z tym faktycznie zapobiegała podwójnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, ponieważ kiedy podatnik miał sam dochód z zagranicy to po zastosowaniu ulgi abolicyjnej w odpowiedniej wartości zgodnej z wyliczeniami w PIT 36 ZG Austria do polskiego urzędu nie było podatku należnego. Natomiast aktualnie może wyjść to różnie i najkorzystniej jest wyjeżdżać do kraju który rozliczany jest metodą progresywną taka jak przed 2019 były rozliczane również z Austrii, żebyś uwierzył będziemy kontynuować wyliczenia na powyższym przykładzie.
W rozliczeniu metodą proporcjonalnego rozliczenia jaki aktualnie obowiązuje przy rozliczeniu dochodów z Austrii na PIT ZG Austria będzie niedopłata podatku w wysokości 6528,00 PLN
Natomiast, gdyby umowa pomiędzy Polską i Austrią oraz jej aktualizacja zgodnie z konwencją MILI pozostawiła metodę wyłączenia z progresją wówczas rozliczenie było by na zero do polskiego urzędu skarbowego. Co więcej coraz mniej krajów będzie rozliczanych właśnie tą metodą.
Rynek pracy w tym kraju jest bardzo chłonny i potrzebuje fachowców w różnych dziedzinach. Praca w tym kraju cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest to kraj niemieckojęzyczny a w Polsce wiele osób zna właśnie tej język co ułatwia podjęcie pracy. Ważne jest to, że jadąc do pracy w tym kraju nie musisz uzyskać żadnych pozwoleń na pracę itp. Jedynie o czym musisz pamiętać jako polski rezydent, że należy złożyć po zakończonym roku podatkowym rozliczenie rozliczenie roczne Austria . Kraje przekazują między sobą informację i jeżeli nie dochowasz obowiązku sam , otrzymasz wezwanie z polskiego urzędu skarbowego. Warto się rozliczać na bieżąco, żeby mieć komplet potrzebnych dokumentów do złożenia rozliczenia PIT ZG Austria i uniknąć niepotrzebnego stresu i możliwości że zostanie nałożona na Ciebie kara.
Opisując powyżej różne zagadnienia wymieniony został formularz PIT 36 ZG Austria. A dokładniej to druk PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG oraz PIT-0.
W takim razie jak wypełnić PIT ZG Austria? sporządzamy go na formularzu PIT-ZG Austria to typowy druk na którym należy podać dochody/przychody uzyskane poza granicami naszego kraju oraz podatek . Druk PIT-O to właśnie w nim uwzględnia się różnego rodzaju ulgi podatkowe w tym ulgę abolicyjną. Jeżeli w Twoim rozliczenie pit z Austrii jest niedopłata podatku a masz tylko same dochody zagraniczne, możesz zastosować ulgi podatkowe, które są w polskim prawie podatkowym, dzięki temu zmniejszysz swoją niedopłatę, a może nawet rozliczenie będzie na zero. U każdego podatnika pit z Austrii i jego sytuacja osobista będzie inna i sporządzając deklarację PIT Austria nie można sugerować się kolegą czy koleżanką. Składając Deklarację z dochodów zagranicznych zawsze możesz uwzględnić małżonka i być może w takim przypadku rozliczenie będzie korzystniejsze niż indywidualne.
Wszystko zależy od tego w jakim kraju jesteś rezydentem podatkowym. Jeżeli masz rezydencję podatkową w Polsce, a sytuacja taka ma miejsce gdy przebywasz tu ponad 183 dni i lub masz centrum interesów życiowych w Polsce wówczas na pewno musisz złożyć rozliczenie PIT 36 ZG Austria do polskiego urzędu skarbowego natomiast co do rozliczenia w austriackim urzędzie skarbowym to Finanzamt nie nakłada na nierezydentów obowiązku złożenia rocznej deklaracji o ile Twój dochód z Austrii nie przekroczył 90% ogółu dochodów za dany rok podatkowy.
Praca w Austrii rozliczenie podatkowe jeżeli chcesz złożyć rozliczenie PIT Austria musisz pamiętać, że należy przedstawić zaświadczenie EWR/EOG, które udokumentuje Twoje dochody spoza Austrii. I tutaj jak to w Polsce zawsze są trudności w urzędach nie otrzymasz zaświadczenia jeżeli nie złożysz deklaracji podatkowej PIT ZG Austria. Dlatego odpowiedź na to pytanie jest prosta, niestety bez złożenia PIT do Polski nie będziesz mógł rozliczyć się a tym samym ubiegać się o zwrot podatku w Austrii, który może być wysoki ze względu na liczne ulgi podatkowe z jakich można skorzystać w tym kraju. Po nad to ratyfikacja konwencji MILI i zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania nakazuje Ci złożenie rozliczenia i wykazania dochodu z Austrii.
Wszystko zależy od tego gdzie mieszka emeryt, ponieważ emerytura może być opodatkowana wyłącznie w jednym kraju. Z przepisów wynika, że emerytura opodatkowana jest wyłącznie w jednym kraju. Dlatego jeżeli mieszkasz w Polsce to należy złożyć rozliczenie PIT Austria i wykazać dochody z emerytury, renty itp. Jednak sporządzając deklarację podatkową nie będziesz mógł zastosować ulgi abolicyjnej, która pomniejszy podatek należy do polskiego urzędu skarbowego. Niestety nikt z nas nie ma wpływu na przepisy, czynsz nie byłoby pięknie gdyby każdy podatnik składając roczne rozliczenie mógł liczyć na zwrot podatku. No cóż pozostaje czekać i liczyć na to że kiedyś prawo podatkowe będzie korzystne dla osób wyjeżdżających do pracy za granicę chociażby do Austrii.
Oczywiście, że może być wspólne, a w wielu przypadkach głównie, gdy żona pozostaje bez dochodu lub jej dochód jest niewielki okaże się takie rozliczenie dochodów z Austrii bardzo korzystne podatkowo. Przy wspólnym rozliczeniu mamy podwójną kwotę wolną, która została zwiększona do 30000 PLN oraz podwójny limit na drugi próg podatkowy (32%). Po za wspólnym rozliczeniem składając deklarację z dochodów austriackich można uwzględnić wszystkie ulgi podatkowe jakie przewiduje polskie prawo. I tak najczęściej stosowane to:
Nowy Ład wprowadził dużo zmian w związku z tym warto zasięgnąć rady w biurze, które specjalizuje się w tego typu rozliczeniach.
Metoda proporcjonalnego odliczenia dotyczy się dochodów zagranicznych, które wykazuje się na PIT 36 ZG Austria. Metoda ta oznacza, że osiągany dochód za granicą należy wykazać do opodatkowania w Polsce, ale od wyliczonego należnego podatku należy odjąć podatek, który został opłacony zagranicą. Jednak możemy odliczyć tylko wartość podatku, która przypada proporcjonalnie na dochody z zagranicy. Stosując tę metodę rozliczenia, nie ma znaczenia czy oprócz tych dochodów z obcego kraju masz tez inne czy nie. Z kraju które rozlicza się tą metodą zawsze masz obowiązek złożenia rozliczenia do polskiego urzędu.
Konwencja MILI sprawia, że co rok różne kraje zmieniają metodę rozliczenia pomiędzy metodą wyłączenia z progresją, a metodą proporcjonalnego odliczenia. Zawsze warto zweryfikować w jaki sposób należy rozliczyć dochód z tego kraju.
Aktualną listę z wykazem znajdziesz tu: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/
Ulga abolicyjna Austria zgodnie z art 27 ustawy o podatku dochodowym została wprowadzona po to, aby zmniejszyć równice pomiędzy rozliczeniem dochodów metodą wyłączenia z progresją, a metoda proporcjonalnego odliczenia. Jednak w związku ze zmianami, które zostały wprowadzone ulga ta ma ograniczoną wartość 1360 PLN i już nie redukuje różnic tak jak miała na celu pierwotnie.
Dla osób pracujących Austrii nagła zmiana przepisów która obowiązuje od 01.01.2019 spowodowała, że zostali zobowiązani do składania corocznego rozliczenia do polskiego urzędu PIT ZG Austria. Nowe przepisy powodują zmianę metody jaką rozliczane są dochody z Austrii zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego odliczenia. Metoda proporcjonalnego rozliczenia zobowiązuje polskiego rezydenta do składania corocznej deklaracji PIT 36 ZG Austria. We wcześniejszych latach pomimo że byłeś polskim rezydentem nie miałeś obowiązku rozliczenia do Polski gdy uzyskałeś tylko dochody z tego kraju, natomiast teraz musisz zawsze. Dochody z Austrii są opodatkowane w Polsce jednak, aby uniknąć podwójnego opodatkowania stosuje się tzw. ulgę abolicyjną oraz odlicza się w polskim rozliczeniu podatek zapłacony w Austrii. Dochody z Austrii należy rozliczyć jak każdy inny do 30.04 kolejnego roku po zakończonym roku podatkowym, chyba że przypadka ten dzień na dzień niepracujący wówczas rozliczenie pit z Austrii należy złożyć do pierwszego dnia roboczego tj. 02.05.