Pracujesz w Wielkiej Brytanii? nie ma znaczenia gdzie czy Anglia, Szkocja, Walia rozliczymy Cię do polskiego urzędu skarbowego na PIT-36 ZG Anglia z dochodów uzyskanych na terenie UK, zastosujemy korzystne odliczenia na PIT ZG Anglia.
Wykonamy dla Ciebie nowe rozliczenie lub korektę do polski z dochodów uzyskanych na terenie Wielkiej Brytanii na formularzu PIT-36 ZG Wielka Brytania stosując odliczenia, które maksymalnie zminimalizują należny podatek.
Aktualnie dochody uzyskane w Królestwie Wielkiej Brytanii i nie ma tu znaczenia z jakiego regionu czy Anglia, Walia, Szkocja, Irlandia Północna podlegają obowiązkowego rozliczeniu i wykazaniu w polskim urzędzie skarbowym, obowiązek ten musimy spełnić podatnik od 2020 roku ze względu na wejście w życie ratyfikacji konwencji MILI.
Przed 2020 r. pomiędzy krajami była podpisana umowa, gdzie podatnik w przypadku uzyskania wyłącznie dochodu z UK nie był zobowiązany do składania PIT 36 ZG Anglia, musiał t o zrobić gdy miał polskie dochody lub z innego kraju. Aktualnie podatnik musi złożyć pit-36 w każdym przypadku.
Nasze biuro zapewni Ci kompleksowe rozliczenie zarówno do polskiego urzędu skarbowego na PIT ZG Anglia jak brytyjskiego HM Revenue & Customs.
Jako specjaliści w polskich przepisach podatkowych sporządzimy dla Ciebie rozliczenie z dochodów UK do Polski zastosujemy wszystkie ulgi podatkowe dostosowane do Twoje sytuacji tak aby podatek należny był zerowy.
Sporządzamy i doradzamy w PIT, bo się na tym znamy ! A w portfelu kasa zostaje bo jej nie oddajemy !
Podstawowy dokument to P45 czyli odpowidnik PIT-11 po zakończeniu pracy w Wielkiej Brytanii. Inne dokumenty to payslip lub P60 oraz PIT-11 w przypadku polskich dochodów.
W raz z 2020 r uległa zmianie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, która polega na zmianie metody rozliczenia dochodów z UK z metody wyłączenia z progresją na metodę proporcjonalnego odliczenia.
Ta zmiana powoduje, że dochód ze Zjednoczonego Królestwa Brytanii podlega opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej to oznacza, że jest opodatkowany tak samo jak polski dochód. Jednak w takim rozliczeniu odliczamy podatek zapłacony zagranicą, ulgę abolicyjną oraz wszystkie inne ulgi podatkowe, które w danym roku podatkowym przysługują w polskim rozliczeniu.
w 202 roku wraz z wprowadzaniem i nowelizacją ustawy Nowy Ład możemy liczyć, że rozliczenia za 2022 rok osób pracujących w Wielkiej Brytanii i będącymi polskimi rezydentami będą znacznie korzystniejsze niż we wcześniejszych latach ponieważ polski system podatkowy zwiększył kwotę wolną, II próg podatkowy od kwoty 120 tys. oraz inne ulgi związane z indywidualną sytuacją podatnika.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Wielka Brytania może się zainteresować
Wielka Brytania, to kraj, który ze względu na wprowadzony Brexit stał się mniej popularny dla polaków, ze względu na formalności, które należy załatwić aby móc legalnie pracować i przebywać w tym kraju. Nie oznacza to, że żaden obywatel Polski już tam nie pracuje. Wiec w takim przypadku jak rozliczyć dochody z Wielkiej Brytanii bo dodatkowo do zmian, które zostały wprowadzone i związane są z zatrudnieniem w tym kraju to przepis, który nakłada obowiązek złożenia rozliczenia do polskiego urzędu skarbowego z dochodów uzyskanych w Wielkiej Brytanii. Dla wielu osób, które od lat pracują na terenie Wielkiej Brytanii jest to nowa sytuacja i z pewnością zadają sobie po co, dlaczego i czy aby na pewno muszę składać rozliczenie do polskiego urzędu skarbowego z dochodów uzyskanych z Wielkiej Brytanii. Otóż, jeżeli jesteś polskim rezydentem, czyli osobą która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni nie będzie musiała składać rozliczenia do Polski i tak i nie wszystko zależy od spełnienia pozostałych elementów o których mówi ustawa. I tutaj ważnym aspektem jest gdzie jest centrum interesów życiowych i gospodarczych. Jeżeli w Polsce zostawiłeś żonę, dzieci to jesteś polskim rezydentem i okres pobytu w UK nie będzie miał znaczenia. Jest wiele wytycznych i warunków które należy spełnić, zawsze należy interpretować indywidualnie każdego podatnika, ponieważ może się okazać że rachunek bankowy w Polsce będzie przeszkadzał w nabyciu rezydencji w innym kraju i będziesz musiał złożyć PIT 36 ZG Wielka Brytania do polskiego urzędu skarbowego.
Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zależy od wielu czynników. Od dochodów uzyskanych w roku 2020 rozlicza się je w polskim PIT ZG Anglia metodą proporcjonalnego odliczenia. I niezależnie od tego czy masz polskie dochody lub z innego kraju masz obowiązek złożenia rozliczenia PIT 36 ZG Anglia do polskiego urzędu skarbowego. Rozliczając w ten sposób dochody należy opodatkować w polskim rozliczeniu, jednak aby uniknąć podwójnemu opodatkowaniu należy odliczyć podatek zapłacony w Wielkiej Brytanii oraz zastosować ulgę abolicyjną. W PIT ZG Anglia można zastosować inne ulgi, które zgodnie z ustawą o podatku dochodowym można zastosować w PIT. Niestety wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej „Brexit” nie możemy odliczyć składek. Również polskie przepisy nie ułatwiają sytuacji podatkowej polaków na emigracji w tym kraju, gdyż ulga abolicyjna Wielka Brytania, która do tej pory nie miała limitu została ograniczona i jej wartość wynosi tylko 1360 PLN. W pierwszym roku obowiązywania obowiązku wykazania dochodu z UK w polskim PIT-36 gdy podatnik miał sam angielski dochód to taki PIT był zawsze na zero do polskiego urzędu. Jednak po zmianie przepisów związanych z ograniczeniem ulgi abolicyjnej może wyjść niedopłata podatku i to czasem w dość wysokiej kwocie wszystko zależy czy możesz rozliczyć się z współmałżonkiem o odliczonych ulg podatkowych. Jeżeli masz dochód z UK skorzystaj z oferty jakie daje biuro rozliczeń zagranicznych zajmujące się profesjonalnie rozliczeniami dochodów zagranicznych do polskiego urzędu PIT-36/ZG. Rozliczenie PIT Wielka Brytania z wykorzystaniem wszystkich odliczeń może nie być aż tak straszny.
I tutaj nie mamy dobrych wieści. Brytyjski HM Revenue&Customs przesyła informacje o dochodach polskich rezydentów do polskiego urzędu skarbowego. Taka sytuacja ma również z innymi krajami, dlatego aby uniknąć sytuacji wezwania do złożenia rozliczenia jeżeli nie zrobimy tego dobrowolnie lub nawet nałożenia kary przez polską Administrację Skarbową, warto o tym pamiętać, że kraje w których uzyskujemy dochód, a podamy że krajem rezydencji jest Polska mają obowiązek przesłania informacji do polskiego Urzędu Skarbowego. Wszystko dzięki CRS czyli Common Reporting Standard czyli porozumienie, które ma na celu ściąganie podatków oraz ograniczenie ukrywania dochodów przed urzędem kraju swojej rezydencji. W tym systemie uczestniczą takei kraje jak: Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Irlandia, Włochy, Norwegia, Szwajcaria i Polska itp.
Dlatego pamiętaj rozlicz PIT Wielka Brytania wykaż dochody i śpij spokojnie, jak to mówią „co się odwlecze to nie uciecze”.
Wielka Brytania od 01.01.2021 gdy wyszła z Unii Europejskiej utraciła dla swoich podatników przywileje z których mogli do tej pory korzystać. Pracując w UK od wejścia w życie tzw. „Brexitu” podatnik nie może w PIT-36 ZG Wielka Brytania:
Dodatkowo jeżeli chcesz wyjechać do UK musisz przejść całą biurokrację, aby przebywać tam legalnie.
Przychody z Wielkiej Brytanii należy rozliczyć do polskiego urzędu skarbowego do 30.04. Termin złożenia deklaracji z wykazaniem przychodów z tego kraju jest taki sam jak dla wszystkich innych. Jeżeli zapomnisz, lub nie uzyskasz wszystkich niezbędnych dokumentów, aby móc się poprawnie rozliczyć pamiętaj że zawsze możesz złożyć korektę rozliczenia. Niestety polski rok podatkowy nie jest tożsamy z rokiem podatkowym w Wielkiej Brytanii (od 05.04 do 04.04 roku następnego).
Na pewno się zastanawiasz jak wypełnić PIT ZG Anglia po wszystkich zmianach w tym kraju. W pierwszym kroku jaki napotkasz problem w momencie przygotowania dokumentów źródłowych na podstawie których zostanie przeliczony przychód do polskiego rozliczenia to okres trwania roku podatkowego. Najlepiej mieć payslip czyli paski wypłaty od pracodawcy. Musisz wyszukać za 12 miesięcy ale z dwóch lat. Następnie należy z NBP wyszukać kurs walut poprzedzający każdą wypłatę. Tabelę z kursami walut znajdziesz
https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/archa.ascx
Rozliczenie podatku Wielka Brytania po zmianach metody przeliczania zwiększa trudność wykonania PIT ZG Anglia. Oprócz przychodu trzeba przeliczyć również podatek. Często spotykanym problemem jest brak payslipów a tylko dokumentu P60 lub P45 w których zawarte są informacje podatkowe obejmujące przychody na polskie warunki dwa lata podatkowe, ponieważ w Wielkiej Brytanii rok podatkowy trwa od kwietnia do kwietnia następnego roku kalendarzowego. Natomiast w Polsce od stycznia do grudnia tego samego roku roku kalendarzowego.
W 2020 roku rozliczenie dochodu z Wielkiej Brytanii rozliczało się metodą wyłączenia z progresją, co oznaczało, że jeżeli uzyskałeś dochód tylko w Wielkiej Brytanii wówczas nie musisz składać PIT ZG Wielka Brytania, natomiast jeżeli uzyskałeś chociaż złotówkę polskiego dochodu lub z innego kraju który rozliczany jest metodą proporcjonalnego odliczenia wówczas należy złożyć PIT-36 wraz z załącznikiem Pit-ZG. Sytuacja ma się inaczej gdy pracowałeś w 2021 roku i kolejnych gdyż w tej sytuacji używamy metodę proporcjonalnego odliczenia i bez znaczenia jest czy masz inne dochody czy tylko z UK, musisz zawsze złożyć rozliczenie PIT z zagranicy Anglia. Najprościej będzie ten temat przedstawić na przykładach jak rozliczyć PIT z Wielkiej Brytanii aby zrozumieć panujące zasady.
Od pracodawcy z Wielkiej Brytanii otrzymasz jeden z trzech dokumentów:
Jeżeli jesteś samozatrudniony potrzebne będzie zestawienie od księgowej, lub sporządzone rozliczenie.
Payslip to po prostu pasek wypłaty. Znajdują się w nim informacje, które są niezbędne do wykonania rozliczenie PIT Anglia takie jak:
Dokument ten jest wydawany pracownikowi ze względu na to, aby miał on stały dostęp do informacji w jaki sposób naliczane jest jego wynagrodzenie do wypłaty oraz ile podatku i innych składek odprowadzanych jest do instytucji rządowych.
P45 to dokument na podstawie którego również można sporządzić rozliczenie PIT z Wielkiej Brytanii. Dokument ten wydaje pracodawca po zakończonej pracy przez pracownika w ciągu trwania roku podatkowego. Dokument ten składa się z czterech części. Jedną pracodawca bezpośrednio przekazuje do urzędu, drugą pracownik pozostawia dla siebie, trzecią i czwartą daje nowemu pracodawcy lub instytucji podobnej do naszego urzędu pracy gdy zostajesz po zakończeniu pracy u tego pracodawcy bezrobotnym.
P60 otrzymuje go pracownik, gdy jest zatrudniony na dzień 5.04 ( dzień zakończenia roku podatkowego w UK). Można powiedzieć, ze to taki nasz PIT-11. Pracodawca powinien go wystawić najpóźniej do 31 maja.
Dokumenty te oprócz tego, że potrzebne są do złożenia rozliczenia w polskim urzędzie skarbowym na PIT-36 ZG Anglia to również są niezbędne, abyś mógł ubiegać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii. Nie musisz posiadać ich wszystkich jednocześnie. Zazwyczaj podatnicy posiadają P45 lub payslipy.
Na zwrot podatku z Wielkiej Brytanii ma wpływ Twój osobisty Tax code, mówi on o tym jaką masz kwotę wolną od podatku. Kwota ta standardowo nadawana jest na dany rok podatkowy przez urząd. Jednak w sytuacji, gdy masz zobowiązane wobec urzędu to kod może być zmniejszony na inny np. niższy. Do tej wartości jesteś zwolniony z podatku.
Znajomość tych dokumentów pozwala rozwiązać problem jak wypełnić pit ZG Wielka Brytania aby był poprawnie sporządzony do polskiego urzędu skarbowego.
Bardzo ważne jest, a byś pamiętał iż złożenie PIT ZG Wielka Brytania jest obowiązkiem podatkowym podatnika, od którego podatnik nie może i nie powinien się uchylać.