Osoby, które są polskimi rezydentami podatkowymi, ale mają dochody z Francji, mogą być zobowiązane do rozliczenia się z nich w kraju. Powód jest prosty: to w Polsce obowiązuje je tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. W efekcie może być konieczne wypełnienie deklaracji PIT 36 ZG Francja – tak, aby dopełnić wszystkich formalności.
Zastanawiasz się, czy musisz złożyć PIT 36 ZG z Francji? Z tym krajem Polskę obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania metodą wyłączenia z progresją. Dlatego nie każdy podatnik jest zobowiązany do składania w urzędzie skarbowym informacji o dochodach z Francji. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli nie masz pewności, co zrobić, po prostu skontaktuj się z nami. Sprawdzimy, jak jest w Twoim przypadku, odpowiemy na wszystkie pytania i wypełnimy Twój PIT 36 ZG z Francji. Szybko, prosto i wygodnie.
Prawo podatkowe zmienia się, dlatego nie trać czasu na sprawdzanie, jak wyglądają aktualne przepisy. Powierz swoje rozliczenie naszym ekspertom. Zadbamy o Twoje interesy – tak, aby Twoje rozliczenie było zgodne z prawem i maksymalnie korzystne. Pamiętaj! Zawsze istnieje szansa na to, że dostaniesz zwrot!
Jesteśmy biurem rozliczeń zagranicznych z długim doświadczeniem. W naszym zespole są również eksperci w zakresie podatków z Francji. Dlatego masz pewność, że Twoje rozliczenie przebiegnie 100% prawidłowo, a przede wszystkim – szybko i wygodnie. Nie musisz się kłopotać do naszego biura – działamy online.
Znamy się na podatkach we Francji. Nie trać czasu. Sporządzimy Twoje zeznanie w Polsce najkorzystniej, jak to możliwe!
Podstawowy dokument to karta podatkowa justificatif d’impôts raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.
Zastanawiasz się, czy musisz złożyć PIT ZG Francja w Polsce? Wiele zależy od Twojej sytuacji. Przykładowo, jeśli nie jesteś polskim, a francuskim rezydentem, w Polsce nie masz takiego obowiązku. Natomiast jeśli do Francji wyjeżdżasz tylko na okresowo, na mniej niż 183 dni w roku, polski fiskus może oczekiwać informacji o wszystkich Twoich dochodach, także tych z zagranicy.
Co ważne, PIT 36 ZG Francja będzie potrzebny przede wszystkim, jeżeli poza dochodami w Paryżu czy Lyonie masz na koncie także pieniądze zarobione w Polsce. Jeżeli więc np. oprócz pensji z Francji otrzymujesz w kraju świadczenie rentowe/emerytalne albo zdarzyło Ci się tu pracować – musisz złożyć deklarację z załącznikiem PIT ZG z Francji.
Od razu uspokajamy: nie oznacza to, że zapłacisz dwukrotnie podatek od tych samych dochodów! Przed tym chroni Cię umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Francją. Zgodnie z nią przy rozliczaniu wypłaty z tego kraju w ojczyźnie stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochód z Francji:
Nie musisz się zatem obawiać dodatkowego obciążenia podatkowego.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Francja może się zainteresować
To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli nie jesteś polskim, a francuskim rezydentem podatkowym (bo np. mieszkasz na stałe we Francji), sprawa jest prosta: rozliczasz się z tamtych zarobków tylko z fiskusem za granicą.
Jeżeli natomiast jesteś polskim rezydentem podatkowym (czyli przebywasz w kraju co najmniej 183 dni w roku), może być konieczne złożenie rozliczenia PIT 36 ZG Francja. Z tym państwem Polska ma umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadach wyłączenia z progresją. Oznacza to, że deklarację z uwzględnieniem dochodów z tego kraju trzeba złożyć, jeśli:
Jednocześnie złożenie PIT ZG Francja w Polsce może Ci być przydatne przy rozliczaniu się w tym drugim kraju. Może się bowiem okazać, że zechcesz złożyć wniosek o rozliczenie podatku wg stawki uśrednionej w tym kraju. Ma do tego prawo każdy nierezydent. Aby jednak móc uzyskać pożądaną decyzję, musisz przedstawić informacje o dochodach osiągniętych również poza Francją (zaświadczenie UE EOG). Z polskiej skarbówki otrzymasz je, wyłącznie jeżeli złożyłeś rozliczenie za dany rok podatkowy; mógł to być nawet tzw. PIT zerowy.
Rozliczenie z polskim fiskusem z uwzględnieniem dochodów z Francji będzie konieczne, również jeśli chcesz w kraju złożyć wspólną deklarację ze współmałżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Wniosek jest więc prosty: koniecznie sprawdź, czy musisz lub powinieneś złożyć PIT 36 ZG Francja – pomożemy Ci dopełnić obowiązków podatkowych i odzyskać należne pieniądze. To prostsze niż myślisz!
Nie masz pewności, jak jest w Twojej sytuacji? Nic nie szkodzi. Skontaktuj się z nami, a sprawdzimy, co trzeba zrobić i dopełnimy formalności w Twoim imieniu. 100% online!
Do dokonania rozliczenia podatku z Francji w Polsce będziesz potrzebować dokumentu justificatif d’impôts. Można go pobrać ze strony francuskiego urzędu skarbowego: impot.gouv.fr. Będzie do tego potrzebny przede wszystkim Twój francuski numer podatkowy.
Przydatne mogą być też odpowiedniki polskich „pasków”, czyli odcinków wypłaty za dany rok podatkowy, czyli dokumenty określane jako Bulletin de salaire/Fiche de paie/Bulletin de paie/Bulletin de paie clarifié. Tam także znajdują się informacje o wysokości dochodów oraz zaliczek odprowadzonych na podatek dochodowy we Francji.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy masz wszystkie niezbędne dokumenty albo jak je uzyskać, zgłoś się do nas. Pomożemy.
Najczęściej składanym formularzem jest PIT-36. To główna deklaracja podatkowa, którą trzeba złożyć w polskim urzędzie skarbowym. Dodatkowo należy wypełnić załącznik PIT ZG, na którym przedstawisz dochody z Francji. Pamiętaj! Taki załącznik trzeba osobno wypełnić dla każdego kraju za granicą, w którym zdarzyło Ci się pracować w danym roku podatkowym.
Ponadto możesz wypełnić PIT-O, jeśli np. w Polsce przysługuje Ci możliwość skorzystania z odliczeń od podatku (np. z ulgi na Internet, ulgi rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej, dla młodych czy prorodzinnej).
Co do zasady PIT 36 ZG Francja należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po tym, za który dokonujesz rozliczenia. Pamiętaj jednak, że polskie prawo daje możliwość złożenia deklaracji i jej korekty przez 5 lat. To przydatne, np. gdy ubiegasz się o zwrot podatku z Francji za minione lata.
Tak, to bardzo prawdopodobne. Polska, podobnie jak Francja, jest członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym jest włączona do automatycznego systemu przekazywania informacji bankowych między państwami – Common Reporting Standard. W efekcie, źródłem informacji o Twoich dochodach z Francji dla krajowego fiskusa może być rachunek rozliczeniowy założony w tym kraju. Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, urząd skarbowy w Polsce ma prawo weryfikować informacje o Twoich dochodach poza Polską i zapewne z niego skorzysta.
Pamiętaj, że jeśli złożysz w kraju rozliczenie podatku bez uwzględnienia dochodów z Francji, może na Ciebie zostać nałożona dodatkowa kara wraz z odsetkami. Tymczasem ich rozliczenie w Polsce nie wiąże się z podwójnym opodatkowaniem. Dlatego nie warto ryzykować.
Nie, ulga abolicyjna nie obowiązuje w przypadku dochodów z Francji. Z tym krajem Polskę obowiązuje rozliczenie metodą wyłączenia z progresją. A to oznacza, że francuskie zarobki nie są opodatkowane w Polsce. Dlatego ulga abolicyjna nie ma zastosowania – jest ona stosowana wyłącznie w odniesieniu do zarobków uzyskiwanych w krajach, z którymi Polskę obowiązuje rozliczenie na zasadach proporcjonalnego odliczenia (np. z Holandią, Belgią, Finlandią, UK).
Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym, przysługują Ci w kraju wszystkie ulgi podatkowe, do których jesteś uprawniony. Mogą to być np. ulga dla młodych, ulga termomodernizacyjna, ulga prorodzinna i inne.
Z Francją Polskę obowiązuje rozliczenie metodą wyłączenia z progresją. To oznacza, że dochodów z Francji nie włącza się do podstawy opodatkowania w kraju. W efekcie nie można ich rozliczyć w ramach ulgi dla młodych obowiązującej do ukończenia 26. r.ż. Nie są one jednak opodatkowane w kraju. Wpływają jedynie na wysokość stawki podatkowej od pozostałych zarobków, na podobnych zasadach jak pozostałe przychody (bez względu na źródło czy kraj pochodzenia).
Jeżeli dochody z Francji były w danym roku podatkowym Twoimi jedynymi, nie musisz się z nich rozliczać w Polsce. Robisz to wyłącznie we Francji.
Jeżeli natomiast:
trzeba tu złożyć PIT 36 ZG Francja.
Niedopłata podatku to sytuacja, w której z rozliczenia rocznego wynika, że zaliczki odprowadzane od dochodów w ciągu roku na poczet PIT były niewystarczająco wysokie. Niedopłata w Twoim PIT przy złożeniu załącznika PIT ZG Francja może mieć wiele powodów. Przykładowo:
Jeśli zdarzyła Ci się taka sytuacja, koniecznie zgłoś się do doświadczonego biura rozliczeniowego. Specjaliści przyjrzą się Twoim dokumentom i w razie potrzeby naniosą odpowiednie poprawki. Możesz się skontaktować w tym celu z nami. Zadbamy o Twoje interesy!