Pracujesz we Włoszech? Jeśli tak, od Twoich dochodów są odprowadzane zaliczki na podatek w tym kraju. To jednak nie zawsze oznacza, że nie musisz ich rozliczyć także w Polsce. Masz do wypełnienia PIT 36 ZG Włochy? Nie trać czasu i nerwów na głowienie się, jak poprawnie wypełnić formularz. Zrobimy to za Ciebie.
Znamy się na rozliczaniu podatków z zagranicy jak mało kto. Robimy to od lat. W naszym zespole są również eksperci, którzy specjalizują się w deklaracjach PIT ZG Włochy. Pomożemy Ci przesłać poprawne informacje do polskiego urzędu skarbowego oraz dopełnić wszystkich niezbędnych formalności – np. związanych z uzyskaniem zaświadczenia EU/EOG o zarobkach. Jesteśmy po Twojej stronie.
Pamiętaj! Chociaż umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Włochami zakłada rozliczenie zarobków z zagranicy w oparciu o metodę wyłączenia z progresji, są sytuacje, w których trzeba złożyć rozliczenie PIT 36 ZG Włochy. Masz dochody i z Italii, i z naszego kraju? A może chcesz się rozliczyć w Polsce wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko? W takim przypadku, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, musisz uwzględnić w deklaracji zarobki z Włoch. Wiemy, jak to zrobić. Zadbamy o poprawne wyliczenie podatku w Polsce – tak, aby rozliczenie z fiskusem było maksymalnie korzystne.
Pamiętaj: na złożenie lub korektę dokumentów do polskiego urzędu skarbowego masz nawet 5 lat.
Znamy się na rozliczeniu podatku z Włoch. Wypełnimy Twój PIT 36 ZG Włochy, tak abyś uzyskał maksimum korzyści.
Podstawowy dokument to karta podatkowa Certificaztione Unica (CU) raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.
Nawet jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, nie zawsze masz obowiązek składania PIT ZG Włochy. Jeżeli udało Ci się osiągnąć dochody tylko w tym kraju, w Polsce nie trzeba składać zeznania rocznego. Powód jest prosty: zgodnie z ogólnym stanem prawnym włoskie dochody są wyłączone z podstawy opodatkowania w Polsce.
Jeżeli jednak w kraju osiągasz inne dochody – np. z tytułu renty/emerytury, prowadzenia działalności gospodarczej albo umowy o pracę czy cywilnoprawnej – musisz złożyć w kraju PIT. Jako rezydent podatkowy (czyli osoba, która przebywa w ojczyźnie przez minimum 183 w roku) masz w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. A to oznacza, że musisz przedstawić urzędowi skarbowemu informacje o swoich wszystkich dochodach – także tych osiągniętych (i rozliczonych) w innych państwach, w tym we Włoszech.
Nie musisz się obawiać, że podatek od tych zarobków zostanie Ci naliczony podwójnie. Nie zostaną one także wliczone do podstawy opodatkowania. Posłużą jedynie do wyliczenia właściwej statki podatkowej za pozostałe przychody. Dlatego nie warto się zastanawiać nad ich pominięciem przy składaniu zeznania. Wypełnienie PIT ZG Włochy to wówczas Twój obowiązek i trzeba go zrealizować.
Pamiętaj też, że rozliczenie PIT 36 ZG Włochy warto złożyć, nawet jeżeli w teorii nie musisz tego robić. Przyda się np., jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz zaświadczenia o dochodach z Polski do Włoch lub innego kraju. Urząd skarbowy nie wystawi go, jeżeli za dany rok podatkowy nie złożyłeś rozliczenia. Na szczęście masz na to nawet 5 lat, a przy wsparciu naszych ekspertów zyskasz pewność, że wszystkie ulgi zostaną Ci poprawnie naliczone. Kto wie? Być może polski fiskus będzie musiał Ci nawet zwrócić nadpłacony podatek?
Jeżeli nie masz pewności, czy musisz składać PIT ZG Włochy i potrzebujesz pomocy przy wyliczeniu należnego podatku – nie wahaj się. Jesteśmy po to, żeby Cię wesprzeć. Po ludzku i z Twoim interesem na pierwszym miejscu.
Ta lista tematów dla PIT-36 ZG Włochy może się zainteresować
Nie każdy, kto ma polskie obywatelstwo, a pracuje we Włoszech, musi składać rozliczenie PIT ZG Włochy do urzędu skarbowego. Jak jest w Twoim przypadku? Ta kwestia jest uzależniona od:
Jeśli masz włoską rezydencję podatkową (np. przeprowadziłeś się do tego kraju z rodziną i spędzasz tu co najmniej 183 dni w roku), zasady są proste – nie musisz w Polsce deklarować swoich dochodów z Włoch. Za to w Italii musisz rozliczyć ewentualne przychody z ojczyzny lub z innych państw.
Jeśli masz polską rezydencję podatkową (czyli np. do Włoch jeździsz na kilka miesięcy w roku, a Twoja rodzina nadal mieszka w Polsce), złożenie PIT 36 ZG Włochy może się okazać konieczne. Będzie tak, jeżeli:
Jeżeli nadal nie masz pewności, czy składać PIT ZG Włochy, zadzwoń lub napisz i opowiedz nam o swojej sytuacji. Rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Jeśli zdarzyło Ci się pracować we Włoszech, od pracodawcy otrzymasz Certificaztione Unica (CU), czyli włoską kartę podatkową. Znajdują się na nim zarówno informacje o dochodach z pracy zarobkowej, jak i z działalności prowadzonej we Włoszech czy z otrzymywanych w tym kraju świadczeń społecznych. Ten dokument otrzymasz do końca marca kolejnego roku.
Sam dokument może się wydawać dość skomplikowany, ponieważ… ma kilkanaście stron. Jeżeli nie jesteś pewien, które dokładnie informacje są niezbędne przy wypełnianiu polskiego PIT-u, bez obaw. Przekaż Certificazione Unica naszym specjalistom. My zajmiemy się całą resztą procedur. Bez stresu i problemów.
Aby rozliczyć w Polsce dochody z Włoch, najczęściej będziesz potrzebować formularza PIT 36. To w nim umieścisz informacje o tym, ile zarobiłeś w Polsce. Dodatkowo trzeba będzie wypełnić załącznik PIT ZG Włochy. Ten formularz jest przeznaczony do wskazania, jakie były Twoje dochody osiągnięte w Italii. W deklaracji należy również uwzględnić wysokość zaliczek na podatek odprowadzonych w tym kraju i inne niezbędne informacje.
Poza tym może się też przydać załącznik PIT-O. Będzie niezbędny, gdy w Polsce przysługują Ci dodatkowe ulgi – np. prorodzinna, dla młodych czy termomodernizacyjna.
Standardowy termin złożenia PIT 36 ZG Włochy, podobnie jak innych rozliczeń rocznych podatku dochodowego, upływa 30 kwietnia danego roku. Warto się w nim zmieścić – choćby po to, aby szybko otrzymać przysługujący zwrot podatku lub uniknąć ewentualnych odsetek i kar od niedopłaty.
Warto jednak podkreślić, że w kraju rozliczenie możesz złożyć lub skorygować w ciągu 5 lat od wystąpienia dochodu. Jeżeli więc np. nie musiałeś składać PIT w Polsce za poprzednie lata (bo miałeś zarobki tylko we Włoszech), nadal możesz to zrobić, gdy zajdzie taka potrzeba. Bez obaw! Pomożemy Ci dotrzymać wszystkich niezbędnych terminów!
Jest to jak najbardziej możliwe, m.in. dzięki systemowi Common Reporting Standard, w którym udział biorą zarówno Polska i Włochy. Jest on stworzony do wymiany informacji między bankami na terenie Unii Europejskiej. W praktyce urząd skarbowy może otrzymać informacje o tym, że jako polski rezydent podatkowy otrzymujesz wynagrodzenie z Włoch lub innego państwa – tak na krajowe, jak i na włoskie konto.
Nie warto zatem zastanawiać się nad tym, czy da się „zataić” dochody z zagranicy. Jeżeli okaże się, że trzeba je było zgłosić na PIT ZG Włochy do polskiego fiskusa, narażasz się na wysoką karę i odsetki od niej. Ryzyko jest nieopłacalne, zwłaszcza że dzięki umowie o unikaniu podwójnego podatkowania nie musisz się obawiać zazwyczaj dodatkowych kosztów fiskalnych.
Na ten moment – nie, ponieważ nie ma ona zastosowania. Jest ona stosowana, gdy rozlicza się dochody z państw, z którymi Polskę obowiązuje tzw. metoda proporcjonalnego odliczenia. Natomiast z Włochami stosuje się korzystniejszą zasadę unikania podwójnego opodatkowania – wyłączenie z progresją. W efekcie dochód z Italii nie jest opodatkowany w Polsce. Służy jedynie ewentualnie do wyliczania odpowiedniej stawki podatkowej za pozostałe dochody.
Jako polski rezydent podatkowy możesz skorzystać z różnych ulg przysługujących podatnikom w Polsce. Warto jednak pamiętać, że dochody w Włoch nie są wliczane do podstawy opodatkowania. Dlatego nie przysługuje Ci z ich tytułu np. ulga abolicyjna czy ulga dla młodych.
Nadal możesz jednak dokonać odliczeń od dochodów z Polski – one będą objęte wszystkimi przysługującymi zachętami podatkowymi, np. ulgą prorodzinną czy termomodernizacyjną.
Dochód z Włoch nie podlega opodatkowaniu w Polsce – jest wyłączany z jego podstawy. Dlatego „z założenia” nie jest objęty podatkiem PIT. W efekcie zarobki z Italii, bez względu na to, z jakiego źródła pochodzą, nie są wliczane do limitu ulgi dla młodych. Objęte nim będzie natomiast wynagrodzenie, które młoda osoba otrzymała z tytułu umowy o pracę czy umowy zlecenia w Polsce. Zadbamy o prawidłowe rozliczenie wszystkich należących Ci się korzyści.
Taki obowiązek masz, jeśli poza zarobkami w Italii masz też dochody z Polski albo innego kraju (np. Holandii, UK czy Belgii). Wówczas trzeba złożyć PIT 36 ZG Włochy, a w deklaracji uwzględnić wszystkie swoje dochody, bez względu na kraj pochodzenia.
Jeżeli natomiast, pomimo utrzymania polskiej rezydentury, wypłata z Włoch była w danym roku Twoim jedynym dochodem, nie musisz się kłopotać i składać deklaracji w polskiej skarbówce. Wyjątkami są sytuacje, w których:
Po wypełnieniu PIT 36 ZG Włochy okazało się, że masz dopłacić podatek? Taka sytuacja zdarza się, jeśli z dokumentów wynika, że wysokość zaliczek na PIT była niższa niż należna opłata do urzędu skarbowego. Może to być np. efekt:
Taką sprawę najlepiej wyjaśnić z naszymi ekspertami. Upewnimy się, że Twój PIT ZG Włochy i pozostałe części deklaracji są wypełnione poprawnie i z uwzględnieniem wszystkich przysługujących benefitów. Skontaktuj się, aby rozwiać wątpliwości!