Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103
Rozliczenie PIT-36 ZG Czechy
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36
Cena za rozliczenieod 199zł

PIT 36 ZG Czechy - rozliczenie Online

Pracujesz w Czechasz? Jeśli tak, możesz się zastanowić, gdzie złożyć rozliczenie podatkowe za dochody z tego kraju. W niektórych przypadkach może być konieczne sporządzenie PIT 36 ZG Czechy. To Twój obowiązek, jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym i np. osiągasz dochody również w ojczyźnie lub chcesz się tu rozliczyć z małżonkiem.

Potrzebujesz pomocy przy przygotowaniu deklaracji PIT ZG Czechy i całego rozliczenia? Zamiast tracić czas i nerwy na zastanawianie się, które dane wpisać i w jaki sposób, powierz tę sprawę naszym specjalistom. Jako doświadczone biuro rozliczeniowe doskonale wiemy, jak sporządzić Rozliczenie PIT- 36 ZG Czechy – bez względu na to, jak skomplikowana jest Twoja sytuacja.

 

Pomożemy Ci zebrać potrzebne dokumenty do wypełniania deklaracji, a potem wypełnimy ją w możliwie najkorzystniejszy sposób i złożymy do polskiej skarbówki w Twoim imieniu. A to wszystko w 100% online, szybko, po polsku i przyjaźnie. Rozliczenie dochodów z Czech w Polsce może być naprawdę proste. Zgłoś się już dziś, a my zajmiemy się całą resztą!

Czas realizacjido 48 h
Cena za usługęod 199 zł
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36

Rozliczenie podatku od dochodów z Czech? Z nami to proste i wygodne. Wypełnimy Twój PIT 36 ZG Czechy 100% online i maksymalnie korzystnie. Zobacz!

Jak zamówić

Rozliczenie PIT z Czechy Online

1
Kliknij w przycisk

Zamów PIT-36 ZG Czechy

2
Wypełnij formularz

Odpowiedź na kilka pytań, jeśli  posiadasz przygotowane dokumenty możesz już nam załączyć.

3
Wyślij zamówienie

Pozostaw swoje dane teleadresowe, niezwłocznie po wysłaniu formularza, konsultant zweryfikuje zamówienie i skontaktuje się z Tobą w sprawie rozliczenia PIT-36 z Czechy.

Co potrzebujemy

Do sporządzenia PIT 36 z Czech

Podstawowy dokument to POTVRZENI czyli karta podatkowa z Czech raz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.

  • Karta podatkowa POTVRZENI (otrzymasz ją od pracodawcy z Czech)
  • Informacje o dochodach z polski PIT-11 lub innych krajów
  • Dokładne okresy pracy, zatrudnienia w Czechach
  • Informacje czy byłeś pracownikiem oddelegowanym A1
Kompleksowo

PIT ZG Czechy

Kwestia złożenia PIT ZG Czechy może się wydawać złożona. Jedni mówią, że trzeba to zrobić zawsze. Inni, że niekoniecznie. Jak jest naprawdę? Wiele zależy od Twojej sytuacji – tego, czy w Czechasz tylko pracujesz, czy mieszkasz na stałe, a także od innych źródeł zarobku. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie jesteś z nimi sam. Zamiast się zastanawiać, po prostu porozmawiaj z naszym ekspertem. Sprawdzimy, czy musisz składać PIT 36 ZG Czechy oraz czy – nawet jeśli nie masz takiego obowiązku – nie byłoby to dla Ciebie opłacalne.

 

Pamiętaj! Z Czechami Polska ma podpisaną bardzo korzystną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy przy rozliczaniu dochodów z Czech w naszej ojczyźnie stosuje się metodę wyłączenia z progresją. To sprawia, że zarobki uzyskane u południowych sąsiadów nie są w kraju opodatkowane. Mimo to, czasami trzeba, a czasami warto je rozliczyć. Nie unikaj tego obowiązku – kary za niedopełnienie formalności mogą być wysokie.

 

Złożenie PIT 36 ZG Czechy może się wydawać skomplikowane. I rzeczywiście, dla osoby, która na co dzień nie „siedzi” w rozliczeniach zagranicznych zasady mogą być niejasne. Jakie dane są potrzebne? Skąd je pobrać? Jaki przelicznik zastosować przy zamianie kwot w koronach czeskich na te w złotówkach? Takie niuanse rozumieją nasi eksperci. Dlatego możesz śmiało i bez stresu powierzyć nam wypełnienie swojego PIT-u z dochodami z Czech. Wypełnimy go tak, aby Twoje rozliczenie z polskim fiskusem było jak najkorzystniejsze. Kto wie? Może przysługuje Ci nawet zwrot podatku? Sprawdź to koniecznie!

PIT 36 ZG Czechy
Dane kontaktowe
Polski rezydent sp. z o.o.
Pon. -Pt.08:00 - 17:00

Czy dochody z Czech trzeba rozliczyć w Polsce?

To zależy od Twojej sytuacji. Aby ocenić, czy konieczne jest złożenie PIT 36 ZG Czechy, należy określić trzy kwestie.

 

Po pierwsze chodzi o Twoją rezydenturę podatkową. Przebywasz w Polsce przez mniej niż 183 dni w roku, a Twój ośrodek interesów osobistych i gospodarczych znajduje się także poza krajem, np. właśnie w Czechach? Jeśli tak, nie musisz się rozliczać z dochodów zagranicznych w ojczyźnie. Nie jesteś polskim rezydentem podatkowym. Jeżeli natomiast to Polska jest miejscem rezydencji podatkowej, w niektórych sytuacjach będzie trzeba złożyć PIT ZG Czechy razem z rocznym rozliczeniem.

 

Po drugie, w przypadku polskich rezydentów podatkowych znaczenie mają źródła uzyskiwanych dochodów. Jeśli zarobki pochodziły wyłącznie z Czech, nie trzeba w Polsce składać PIT. Powód jest prosty: z Czechami obowiązuje nas metoda rozliczania zagranicznych zarobków metodą wyłączenia z progresją. A to oznacza, że dochody z kraju południowych sąsiadów nie wliczają się do podstawy opodatkowania w Polsce. Są jednak potrzebne, aby wyliczyć stawkę podatkową od pozostałych zarobków, np. tych z kraju. Dlatego jeśli w ojczyźnie w danym roku podatkowym np. otrzymywałeś rentę/emeryturę lub zarobiłeś pieniądze na podstawie umowy o pracę albo cywilnoprawnej, trzeba złożyć PIT do urzędu skarbowego i dołączyć do niego PIT ZG Czechy.

 

Po trzecie, jeżeli jesteś polskim rezydentem i osiągnąłeś dochody wyłącznie w Czechach, również możesz chcieć złożyć rozliczenie PIT-36 ZG Czechy. Stanie się tak, np. jeśli pragniesz w kraju rozliczyć się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Rozliczenie roczne trzeba też złożyć, gdy masz w planach wystąpić do fiskusa o podbicie zaświadczenia o zarobkach EU/EOG.

 

Nie jesteś pewien, jak jest dokładniej w Twoim przypadku? Nie ma problemu – porozmawiaj na ten temat z naszymi ekspertami. Podpowiemy, czy musisz lub powinieneś złożyć PIT ZG Czechy w Polsce.

PIT ZG Czechy

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wykonać rozliczenie podatku z Czech w Polsce?

Jeżeli chcesz lub musisz wypełnić rozliczenie PIT ZG Czechy, trzeba to zrobić na jakiejś podstawie. W tym formularzu podaje się wysokość dochodów z Czech za dany rok podatkowy, a także informacje o odprowadzonych od niego składek na poczet PIT w tym kraju czy na składki ubezpieczeniowe.

 

Wszystkie te dane zawiera czeski odpowiednik polskiego formularza PIT-11, czyli tzw. POTVRZENI. Ten dokument jest często nazywany „różowym papierem”, ponieważ taki jest właśnie kolor tego formularza.
Pamiętaj przy tym, że POTVRZENI jest wydawane przez każdego pracodawcę osobno. Jeżeli więc w ostatnim roku podatkowym byłeś pracownikiem kilku czeskich firm, musisz otrzymać ten dokument od każdej z nich.

 

Nie jesteś pewien, czy masz wszystkie niezbędne dokumentu? Skontaktuj się i pokaż nam, czym dysponujesz. W razie potrzeby pomożemy Ci uzupełnić braki – tak, aby poprawnie wypełnić i sporządzić PIT 36 ZG Czechy.

Na jakim druku PIT muszę złożyć rozliczenie dochodów z Czech do polskiego urzędu?

Rozliczenie dochodów z Czech w Polsce przeprowadzisz na formularzu PIT 36, do którego trzeba będzie dołączyć również PIT ZG Czechy. Taki załącznik służy do przedstawienia dochodów z tego państwa. Należy w nim podać wysokość dochodów z Czech – to niezbędne do wyliczenia prawidłowej stawki od pozostałych rozliczanych dochodów.

 

Uwaga! W formularzu PIT ZG Czechy uwzględniasz wyłącznie dochody z Czech. Jeśli zdarzyło Ci się też pracować w innym kraju, trzeba będzie tę informację zawrzeć na oddzielnym załączniku.

 

Przydatny może być też PIT-O, jeśli z tytułu polskich dochodów przysługują Ci dodatkowe ulgi, np. prorodzinna, termomodernizacyjna czy dla młodych.

Do kiedy należy złożyć Pit-36 ZG Czechy w polskim urzędzie skarbowym?

Masz czas na złożenie deklaracji podatkowej za dany rok podatkowy do 30 kwietnia tego po nim następującego. A zatem np. za rok 2023 r. trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym w Polsce do 30 kwietnia 2024 r. Przekroczenie ustawowego terminu może się wiązać z konsekwencjami finansowymi – fiskus może nałożyć dodatkową karę oraz odsetki.

 

Natomiast jeżeli nie masz obowiązku składania PIT 36 ZG Czechy, ale chcesz to zrobić, masz taką możliwość w ciągu 5 lat od osiągnięcia dochodu. Możliwe jest też złożenie korekty deklaracji przez taki sam okres.
Przekroczyłeś termin? Bez paniki! Pomożemy Ci się z tym uporać!

Czy polski urząd skarbowy dowie się o moim dochodzie z Czech?

Polska, podobnie jak Czechy, jest członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że korzysta z systemu Common Reporting Standard, który „zrzesza” banki europejskiej. Są w nim przekazywane informacje o wpływach na konta podatnika zarejestrowane w każdym kraju UE, a polska skarbówka może wystąpić o ich udostępnienie. Jeżeli okaże się, że byłeś zobowiązany do rozliczenia dochodów z Czech w Polsce, a tego świadomie nie zrobiłeś, możesz się narazić na poważne sankcje finansowe.

Przypominamy: nie musisz się obawiać, że zapłacisz podatek podwójnie – chroni przed tym umowa podpisana między Polską i Czechami. Dlatego upewnij się, czy musisz złożyć PIT 36 ZG Czechy i jeśli masz taki obowiązek – dopełnij go. Pomożemy Ci w tym.

Czy rozliczając dochody z Czech można zastosować ulgę abolicyjną?

Nie, ponieważ ma ona zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do dochodów z krajów, z którymi Polskę obowiązuje rozliczenie metodą proporcjonalnego odliczenia. Ulga abolicyjna ma za zadanie wyrównać różnice w należnym podatku w stosunku do tego, który należałoby zapłacić przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją.

 

Z Czechami Polskę obowiązuje korzystniejszy sposób rozliczania podatku, czyli wyłączenie z progresją. Dlatego nie ma potrzeby stosowania ulgi abolicyjnej. Twój dochód z tego kraju jest wyłączony z podstawy opodatkowania.

Czy przy rozliczaniu dochodów z Czech w Polsce zostaną uwzględnione ulgi podatkowe?

Przy sporządzaniu PIT 36 ZG Czechy nie zostanie zastosowana ulga abolicyjna. Możesz jednak skorzystać z pozostałych, które Ci przysługują – w odniesieniu do dochodów uzyskanych w Polsce. Te z Czech są wyłączone w Polsce z podstawy opodatkowania. Dlatego nie odliczysz od nich np. ulgi dla młodych.

 

Warto jednak sprawdzić, czy nie przysługują Ci np. ulga na Internet czy prorodzinna. Nasz zespół sprawdzi to – tak, aby rozliczyć Cię w Polsce najkorzystniej, jak to możliwe.

Czy dochód z Czech można rozliczyć w uldze do 26. roku życia?

Dochód z Czech nie jest objęty ulgą do 26. roku życia, ponieważ co do zasady nie jest w Polsce opodatkowany. Gdy podajesz go w PIT ZG Czechy, służy jedynie do ustalenia stawki podatkowej z tytułu innych dochodów.
Natomiast ulga dla młodych do 26 r.ż. będzie obowiązywać na inne dochody – ze stosunku pracy lub umowy zlecenia – z Polski. Do kwoty 85 528 zł nie będą one obciążone podatkiem PIT.

Czy mając rezydencję podatkową w Polsce, muszę się rozliczyć z dochodów z Czech?

Są sytuacje, w których musisz lub powinieneś to zrobić. Trzeba rozliczyć się z dochodów z Czech w Polsce, jeżeli w kraju miałeś w danym roku podatkowym jakiekolwiek inne dochody.

 

Przykładowo, jeśli przepracowałeś w Pradze czy Ostrawie 4-5 miesięcy, a następnie w kraju zarabiałeś przez kolejne miesiące, trzeba złożyć PIT 36 ZG Czechy. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli w Polsce otrzymywałeś rentę/emeryturę lub czerpałeś dochody z jednoosobowej działalności.

Dlaczego w PIT-36 Czechy może wyjść niedopłata podatku?

Niedopłata podatku pojawia się wtedy, kiedy wysokość składek na poczet PIT była niższa od wyliczonej wysokości do zapłaty. Taka sytuacja spotkała Cię przy wypełnianiu deklaracji PIT ZG Czechy? Może to być np. efekt:

  • niewłaściwego wyliczenia podatku lub nieuwzględnienia wszystkich przysługujących ulg, zwłaszcza jeśli rozliczasz się bez pomocy ekspertów;
  • zbyt niskich składek na PIT dokonywanych przez polskiego pracodawcę.

 

Jesteś w takiej sytuacji? Skontaktuj się, a sprawdzimy, czy Twój PIT na pewno jest dobrze wypełniony. Jeśli nie – dokonamy korekty rozliczenia i złożymy je we właściwym urzędzie.