Masz pytania? Zadzwoń teraz +48 797 207 103
Rozliczenie PIT-36 ZG Islandia
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36
Cena za rozliczenieod 199zł

Rozliczenie PIT 36 ZG Islandia Online

Jesteś polskim rezydentem podatkowym, ale pracujesz w Islandii? Możesz być zobowiązany do rozliczenia się z polskim urzędem skarbowym z dochodów z zagranicy. Nie jesteś pewien, czy musisz wypełnić PIT 36 ZG Islandia? A może wiesz, że trzeba to zrobić i potrzebujesz pomocy przy dopełnieniu formalności?

Znamy się na rozliczaniu dochodów z Islandii w Polsce. Pomożemy Ci wypełnić wszystkie niezbędne formularze, a potem przekażemy je w Twoim imieniu do polskiego urzędu skarbowego. Szybko, bezpiecznie, w terminie i z myślą o maksymalnym możliwym zwrocie podatku. Skontaktuj się z nami i rozlicz PIT ZG Islandia.

 

Pamiętaj! Nawet jeśli nie masz obowiązku rozliczenia z polskim fiskusem (bo np. dochody z Islandii były Twoimi jedynymi w roku podatkowym), może być to przydatne. Tylko w ten sposób uzyskasz np. zaświadczenie EU/EOG o dochodach z Polski. Może Ci być ono potrzebne, również jeśli jesteś islandzkim rezydentem podatkowym – do rozliczenia dochodu z Polski w Islandii. W takim przypadku jednak nie musisz wypełniać PIT ZG Islandia. Wystarczy rozliczenie z zarobków z ojczyzny.

 

Pozwól, że pomożemy Ci przy przygotowaniu rozliczenia PIT 36 ZG Islandia. Wszystkie formalności załatwimy online. Pamiętaj, że z polskim fiskusem możesz się rozliczyć nawet przez 5 lat od uzyskania dochodów w Islandii. 

Czas realizacjido 48 h
Cena za usługęod 199 zł
0
WYKONALIŚMY ROZLICZEŃ NA PIT-36

Rozliczenie dochodów z Islandii w Polsce może być proste i bezstresowe.

Jak zamówić

PIT ZG Islandia

1
Kliknij w przycisk

Zamów PIT-36 ZG Islandia

2
Wypełnij formularz

Odpowiedź na kilka pytań, jeśli  posiadasz przygotowane dokumenty możesz już nam załączyć.

3
Wyślij zamówienie

Pozostaw swoje dane teleadresowe, niezwłocznie po wysłaniu formularza, konsultant zweryfikuje zamówienie i skontaktuje się z Tobą w sprawie rozliczenia PIT-36 z Islandia.

Co potrzebujemy

Do sporządzenia PIT 36 z Islandia

Podstawowy dokument to  karta podatkowa launaseðill  oraz PITy-11 w przypadku polskich dochodów.

  • Karta podatkowa launaseðill lub payslipy (otrzymasz ją od pracodawcy z Islandii)
  • Informacje o dochodach z polski PIT-11 lub innych krajów
  • Dokładne okresy pracy, zatrudnienia w Islandii
  • Informacje czy byłeś pracownikiem oddelegowanym A1
Istotne informacje

PIT ZG Islandia

PIT ZG Islandia to dokument, na którym musisz rozliczyć się z dochodów z tego kraju w Polsce. To Twój obowiązek, jeśli to w naszym kraju masz rezydenturę podatkową. Jest tak, jeśli to właśnie w Polsce spędzasz co najmniej 183 dni w roku i/lub masz tutaj centrum interesów osobistych/gospodarczych (np. mieszkają tu Twoja żona i dzieci). Wówczas to właśnie w ojczyźnie masz nieograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że rozliczasz tu wszystkie swoje dochody, także te z zagranicy.

 

W efekcie może się okazać, że konieczne będzie złożenie PIT 36 ZG Islandia. To będzie Twój obowiązek, jeżeli poza dochodami z Islandii masz jakiekolwiek inne. Mogło to być np. wynagrodzenie z Polski, zarobek z umowy o dzieło czy zlecenia albo np. renta lub emerytura. W takich przypadkach trzeba się rozliczyć z krajowym fiskusem i podać w deklaracji PIT informacje o dochodach z Islandii.

 

Od razu uspokajamy: wcale nie oznacza to konieczności odprowadzenia podatku od zarobków z zagranicy. Polskę z Islandią obowiązuje umowa dwustronna o unikaniu podwójnego opodatkowania. Na jej mocy ustalono, że przy rozliczaniu dochodów z Islandii w Polsce stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Jest ona bardzo korzystna, ponieważ sprawia, że zarobki osiągnięte w tym drugim państwie nie są wliczane do podstawy opodatkowania w ojczyźnie. Służą jedynie wyliczeniu stawki podatkowej za pozostałe zarobki.

PIT 36 ZG Islandia
Dane kontaktowe
Polski rezydent sp. z o.o.
Pon. -Pt.08:00 - 17:00

Czy dochody z Islandii trzeba rozliczyć w Polsce?

Przy rozliczeniach dochodów z Islandii w Polsce obowiązuje zasada wyłączenia z progresją. Oznacza to, że PIT 36 ZG Islandia trzeba złożyć tylko w określonych sytuacjach. Jest to konieczność, kiedy jesteś polskim rezydentem podatkowym i:

  • za dany rok podatkowy masz również dochody z kraju – np. przepracowałeś w Islandii 3-4 miesiące, a po powrocie do Polski również podjąłeś zatrudnienie;
  • w kraju chcesz się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czyli na preferencyjnych warunkach.

 

Wówczas trzeba będzie złożyć do polskiego fiskusa PIT i dołączyć do niego PIT ZG Islandia – informacją o tym dochodzie trzeba się będzie podzielić z urzędem skarbowym.
Jeżeli natomiast dochody z Islandii były Twoimi jedynymi w danym roku podatkowym, nie ma konieczności wypełniania PIT 36 ani innej deklaracji do polskiego urzędu. Możesz to jednak zrobić, jeśli będzie Ci potrzebne zaświadczenie o zarobkach EU/EOG – urząd skarbowy nie wyda go, jeżeli uprzednio nie złożyłeś rozliczenia rocznego.

 

Pamiętaj: na złożenie rozliczenia lub jego korektę w Polsce masz nawet 5 lat.

 

Nie jesteś pewien, jak poradzić sobie z wypełnieniem PIT 36 ZG Islandia? Nie stresuj się skomplikowanymi dokumentami. Powierz to zadanie nam. Rozliczymy Cię poprawnie, w terminie i maksymalnie korzystnie. Jeśli to możliwe, zadbamy abyś otrzymał zwrot podatku!

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wykonać rozliczenie podatku z Islandii w Polsce?

Aby wypełnić załącznik PIT ZG Islandia, musisz uzyskać informacje o tym, jaka była Twoja wysokość dochodów z Islandii oraz jak wysoki podatek został odprowadzony na poczet PIT w tym kraju.

 

Takie dane znajdziesz w zaświadczeniach od pracodawców, które zostały przekazane na koniec umowy albo po zakończeniu roku rozliczeniowego. Podstawą mogą być też paski wypłaty. Możesz je bez problemu znaleźć w bankowości elektronicznej po zalogowaniu się na islandzkie konto w zakładce „dokumenty elektroniczne”. Payslip islandzki zawiera wszystkie niezbędne informacje – w tym wysokość dochodów oraz odprowadzonych od pensji podatków czy składek. To one będą potrzebne, aby przygotować PIT 36 ZG Islandia.

Na jakim druku PIT muszę złożyć rozliczenie dochodów z Islandii do polskiego urzędu?

Jeśli musisz złożyć zeznanie podatkowe uwzględniające dochody z Islandii, najpewniej zrobisz to na formularzu PIT 36. Trzeba będzie do niego dołączyć odpowiednie załączniki.

Najważniejszy to PIT ZG Islandia – w tym formularzu należy umieścić dane o dochodach z Islandii, a następnie przenieść je do PIT 36 w wyznaczonym miejscu. Co ważne, kwoty należy podać w złotówkach – przeliczając je z korony islandzkiej po odpowiednim kursie.

 

Pamiętaj, że jeżeli za dany rok podatkowy rozliczasz się z dochodów z kilku państw zagranicznych, dla każdego z nich trzeba wypełnić oddzielny PIT ZG.

 

Może być też potrzebny formularz PIT-O. To na nim uwzględnia się wszelkie odliczenia od podatku – np. ulgę termomodernizacyjną, prorodzinną i inne.

Do kiedy należy złożyć Pit-36 ZG Islandia w polskim urzędzie skarbowym?

Termin złożenia deklaracji podatkowej za miniony rok podatkowy upływa 30 kwietnia roku następnego; czasami jest on przedłużany do 2 maja. Jeżeli masz obowiązek złożenia PIT 36 ZG Islandia, a nie zdążysz do tego dnia, możesz narazić się na karę. Dlatego warto dopilnować formalności w odpowiednim momencie.

 

A co, jeśli nie musisz składać PIT ZG Islandia, ale chcesz to zrobić, albo planujesz przygotowanie korekty zeznania, żeby otrzymać należny zwrot podatku? W takiej sytuacji pamiętaj, że masz 5 lat na złożenie lub skorygowanie PIT w Polsce. Możesz to zadanie powierzyć nam – załatwimy formalności online!

Czy polski urząd skarbowy dowie się o moim dochodzie z Islandii?

Zarówno Polska, jak i Islandia należą do wielu międzynarodowych organizacji, co sprawia, że systemy bankowe tych krajów są w pewien sposób zintegrowane. Może się więc okazać, że urząd skarbowy z łatwością wykryje zatajone dochody z Islandii. Pamiętaj też, że fiskus w Polsce może zachcieć skontrolować Twoje finanse, jeżeli np. na koncie pojawi się nagle duża kwota – ot, choćby przelana z rachunku islandzkiego. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, możesz ponieść poważne konsekwencje finansowe. Lepiej tego uniknąć!

 

Nie obawiaj się złożyć PIT ZG Islandia. Dochód z tego kraju nie jest włączony do podstawy opodatkowania w Polsce. Dlatego w kraju nie zapłacisz od niego nawet złotówki. Trzeba jednak o nim poinformować fiskusa w niektórych sytuacjach. Nie lekceważ tego obowiązku!

Czy rozliczając dochody z Islandii można zastosować ulgę abolicyjną?

Polskę z Islandią obowiązuje rozliczenie podatku metodą wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochód z Islandii nie jest w ojczyźnie wliczany do podstawy opodatkowania. W efekcie nie ma do niego zastosowania ulga abolicyjna – jest ona niepotrzebna.

Czy przy rozliczaniu dochodów z Islandii w Polsce zostaną uwzględnione ulgi podatkowe?

Kiedy składasz PIT 36 ZG Islandia, ulgi zostaną wyliczone wyłącznie w odniesieniu do dochodów z Polski. Te z Islandii nie są wliczone do podstawy opodatkowania. Oznacza to, że nie są objęte ulgą abolicyjną ani ulgą do 26. roku życia. Możesz jednak np. dokonać innych odliczeń od dochodu i podatku, które przysługują Ci jako polskiemu rezydentowi podatkowemu. Mogą one np. wynikać z ulgi prorodzinnej czy ulgi termomodernizacyjnej. Porozmawiaj o tej kwestii z naszymi ekspertami – zadbamy o to, aby rozliczyć Cię możliwie najkorzystniej.

Czy dochód z Islandii można rozliczyć w uldze do 26 roku życia?

Nie, ponieważ co do zasady nie wchodzi on w podstawę opodatkowania w Polsce. Tymczasem ulga dla młodych chroni dochody objęte opodatkowaniem z umowy o pracę/zlecenia albo ze staży i praktyk pracowniczych przed obowiązkowym podatkiem PIT. Zerowy podatek obowiązuje do ukończenia 26. roku życia i do limitu 85 528 zł. Zarobki z Islandii nie są uwzględniane w tej kwocie, bo podatek od nich już odprowadziłeś w tym kraju.

Czy mając rezydencję podatkową w Polsce, muszę się rozliczyć z dochodów z Islandii?

To zależy. Jeżeli:

  • masz również na koncie dochody z Polski za ten sam okres rozliczeniowy;
  • albo chcesz się w kraju rozliczyć z mężem/żoną lub na zasadach dla osoby samotnie wychowującej dziecko, trzeba złożyć PIT 36 ZG. Przedstawienie rozliczenia może być też potrzebne, jeżeli za dany okres rozliczeniowy chcesz uzyskać z urzędu skarbowego zaświadczenie o zarobkach.

 

Jeśli natomiast:

  • nie jesteś polskim rezydentem podatkowym (czyli nie mieszkasz w Polsce przez min. 183 w roku i nie masz tutaj centrum interesów osobistych/zawodowych);
  • jesteś polskim rezydentem, ale Twoje zarobki za dany rok pochodzą tylko z Island

… nie musisz się rozliczać z polską skarbówką z dochodów z Islandii.

Dlaczego w PIT-36 Islandia może wyjść niedopłata podatku?

Niedopłata to sytuacja, w której jesteś zobowiązany do zapłaty podatku do urzędu skarbowego. Kiedy może się to zdarzyć? Przede wszystkim, gdy składki na poczet PIT zostały nieprawidłowo naliczone przez pracodawcę w Polsce. Problemem może być również niewłaściwe wypełnienie deklaracji PIT 36 ZG Islandia – to częsta sytuacja wśród osób, które próbują samodzielnie rozliczyć się z fiskusem.

 

Masz informację o niedopłacie? Zanim się zdenerwujesz, skontaktuj się i prześlij nam dokumenty rozliczeniowe. Sprawdzimy, czy wszystko zostało prawidłowo naliczone i w razie potrzeby złożymy w Twoim imieniu korektę.