
Wyjeżdżasz do pracy do Niemiec, ale Twoja najbliższa rodzina zostaje w Polsce? W takiej sytuacji może Ci przysługiwać dodatkowe odliczenie zwiększające zwrot podatku z Niemiec. To nawet do 1000 euro (!) miesięcznie. Zobacz, komu należy się ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego i jak ją odliczyć.
Podwójne gospodarstwo domowe w niemieckich przepisach podatkowych – co to jest?
Co to jest podwójne gospodarstwo domowe? To sytuacja, w której pracownik na potrzeby wykonywania obowiązków w Niemczech musi zamieszkać z dala od swojego centrum interesów życiowych (Lebensmittelpunkt).
Czym zatem jest „centrum interesów życiowych”? Mówiąc najprościej, chodzi o miejsce zamieszkania Twojej najbliższej rodziny, a zatem np. żony i dzieci. Jeśli krewni nie przeprowadzili się z Tobą do Niemiec, a Ty często „zjeżdżasz” do Polski – de facto prowadzisz podwójne gospodarstwo domowe.
Dlaczego to istotne? Jeżeli Twoja sytuacja rodzinna wpisuje się w jego definicję, możesz dokonać dodatkowego odpisu podatkowego, nawet do 12 000 euro rocznie!
Przykład.
Pani Kasia z Wrocławia przez większość roku przebywa w Niemczech, pracując jako opiekunka osoby starszej. Wynajmuje tu mieszkanie. Jej mąż oraz nastoletnie dzieci nadal mieszkają w Polsce. Pani Kasia regularnie przyjeżdża do kraju, stara się tu spędzić co najmniej 2 weekendy w miesiącu. Dokłada się też do rachunków za mieszkanie w Polsce. W takiej sytuacji przysługuje jej w Niemczech ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, czyli Doppelte Haushaltsführung.
Chcesz rozliczyć podatek z Niemiec i uzyskać korzystny zwrot, z uwzględnieniem ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego? Zleć to naszym ekspertom 100% online!
Komu przysługuje Doppelte Haushaltsführung w Niemczech? Warunki
Aby skorzystać z ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego w Niemczech, trzeba spełnić kilka warunków.
Mieszkanie poza strefą nadgraniczną w Polsce
Omawiana ulga jest dostępna wyłącznie dla osób pracujących w Niemczech, których dom w Polsce nie znajduje się tuż przy zachodniej granicy. Jeżeli zaliczasz się do tej drugiej kategorii, zapytaj nas o Pendlerpauschale – to z tego odliczenia od podatku możesz wówczas skorzystać.
Czytaj też: Podatki w Niemczech – co warto wiedzieć?
Regulowanie co najmniej 10% kosztów utrzymania pierwszego gospodarstwa domowego
Musisz potwierdzić, że przekazujesz środki na utrzymanie domu czy mieszkania w Polsce. W jaki sposób? Przedstaw np. rachunki za prąd, gaz czy czynsz, które są wystawione na Twoje imię i nazwisko albo potwierdzenie, że to Ty regulujesz podatki lokalne. Możesz też przedłożyć potwierdzenie przelewu na konto współmałżonka, z kwotą przeznaczoną na opłaty za mieszkanie w Polsce.
Wielkość mieszkania w Niemczech nieprzekraczająca powierzchni tego w Polsce
Niemiecki fiskus uwzględni zastosowanie ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa, tylko jeżeli lokal wynajmowany w Niemczech jest mniejszy niż Twoje lokum w Polsce (lub równej wielkości).
Nieograniczony (lub częściowo ograniczony) obowiązek podatkowy w Niemczech
Ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa przysługuje przede wszystkim niemieckim rezydentom podatkowym. Możesz z niej więc skorzystać, gdy spełniasz co najmniej jeden z trzech poniższych warunków:
- za naszą zachodnią granicą spędzasz 183 dni w roku lub więcej – czyli pracujesz tu przez co najmniej 6 miesięcy lub dłużej;
- jesteś zameldowany w Niemczech;
- co najmniej 90% Twojego dochodu z danego roku było uzyskane w Niemczech.
Przykład.
Pan Tomek w 2023 roku pracował w Niemczech łącznie przez 5 miesięcy, a jego rodzina cały czas mieszkała w Polsce. Zarobił w tym okresie 40 000 euro. Nie miał w tym czasie żadnych innych dochodów, a zatem 100% zarobków pochodziło z Niemiec. Dlatego Pan Tomek może skorzystać z ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego.
Udokumentowanie poniesionych kosztów
Ulga Doppelte Haushaltsführung nie jest wypłacana w formie ryczałtu albo „na oko”. Trzeba udowodnić Finanzamt, czyli niemieckiemu fiskusowi, jakie dokładnie wydatki się poniosło. Należy zatem zbierać potwierdzenia poniesionych kosztów – tj. wszelkiego rodzaju rachunki i faktury. Chociaż nie trzeba ich wysyłać wraz z deklaracją podatkową, możesz zostać o nie poproszony w razie kontroli.
Sprawdź też: Czy dochody z Niemiec trzeba rozliczyć w Polsce?
Jakie wydatki można uwzględnić w ramach ulgi z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego?
Ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego w Niemczech może wynieść nawet 1 000 euro miesięcznie i 12 000 euro za rok. Co można rozliczyć w ramach tego limitu? Lista wydatków jest długa i obejmuje wszelkie koszty związane z pracą poza centrum interesów osobistych.
Są to więc m.in. opłaty za:
- czynsz za wynajmowane mieszkanie;
- media, np. prąd, wodę, gaz, ogrzewanie;
- usługi sprzątania i koszty administracyjne;
- miejsce parkingowe;
- wywóz śmieci;
- ubezpieczenie drugiego mieszkania;
- umeblowanie lokalu wynajmowanego w Niemczech;
- podróże między domem rodzinnym a mieszkaniem w Niemczech;
- połączenia telefoniczne między pierwszym a drugim domem;
- przeprowadzkę.
Uwaga! Warto zwrócić uwagę na pewne zasady i ograniczenia!
- Wynajmujesz mieszkanie w Niemczech z innymi lokatorami? Wówczas koszty należy podzielić na tyle osób, ile korzysta z tego samego lokalu. Przykładowo, jeżeli dzielisz mieszkanie z jedną osobą, możesz odliczać 50% kosztów od podatku w Niemczech.
- Pracodawca dopłaca do Twojego mieszkania w Niemczech? Jeśli tak, ulgę Doppelte Haushaltsführung naliczasz tylko od kwoty nieobjętej bonusem od firmy, która Cię zatrudnia.
- Odliczasz koszty dojazdów do Polski samochodem? W tym przypadku obowiązuje ryczałt, tzw. „kilometrówka”. Stawki zmieniają się każdego roku.
Drugi dom w Niemczech – co wg Finanzamt podlega uldze Doppelte Haushaltsführung?
Niemiecki urząd skarbowy za drugi dom w Niemczech uznaje różne lokale mieszkalne. W tę kategorię wpisują się m.in.:
- wynajmowane mieszkanie – samodzielnie lub wspólnie z innymi osobami;
- wynajmowany pokój w mieszkaniu osoby prywatnej;
- kontener budowlany;
- pokój wynajmowany w pensjonacie, motelu albo hotelu;
- zakwaterowanie na terenie koszar.
Jeśli więc spełniasz powyżej opisane wymogi związane z odliczeniem z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego w Niemczech – skorzystasz z niej na niemal każdy rodzaj miejsca zamieszkania.
Podwójne gospodarstwo domowe – Niemcy: jak skorzystać z ulgi?
Aby skorzystać z ulgi, należy uwzględnić ją w rozliczeniu rocznym z Finanzamt. Co ważne, nie otrzymasz zwrotu pełnej wysokości poniesionych kosztów. Zostaną one jednak odliczone od podstawy opodatkowania z Niemczech. W efekcie może się okazać, że przysługuje Ci wysoki zwrot podatku.
Chcesz się upewnić, że otrzymasz 100% należnej Ci kwoty od Finanzamt? Zadzwoń lub napisz. Zajmiemy się tym w Twoim imieniu!