Pracujesz za granicą? Jeśli tak, musisz się rozliczyć z podatku w kraju, w którym zarabiasz. Co jednak ze złożeniem zeznania w Polsce? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uniknąć kosztownych błędów i mieć „czystą sytuację” z urzędem skarbowym w Polsce. Nie narażaj się na płacenie kar!
1. Jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, prawdopodobnie musisz rozliczyć w kraju dochody z zagranicy
Mieszkasz w Polsce przez co najmniej 183 dni w roku? To tutaj jest Twoje centrum interesów życiowych (czyli np. mieszkają tutaj Twoja żona i dzieci) albo biznesowych (bo np. prowadzisz w kraju firmę)? Jeśli tak, to w ojczyźnie masz nieograniczony obowiązek podatkowy. To oznacza, że w rocznym zeznaniu PIT musisz przekazać informacje o zarobkach z zagranicy.
Musisz rozliczyć dochód z zagranicy w Polsce? Nie stresuj się. Zleć to nam. Zadbamy o dotrzymanie terminów i „wyciśnięcie” maksimum korzyści podatkowych!
2. To, czy musisz składać rozliczenie podatku z zagranicy, zależy m.in. od kraju, w którym pracowałeś
Nie każdy rezydent podatkowy musi składać PIT 36 ZG. Od tej reguły istnieją wyjątki. Dotyczą one osób, które:
- pracowały wyłącznie w państwach, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania na zasadzie wyłączenia z progresją. Obecnie wśród krajów, z którymi nasze państwo łączy takie porozumienie, są m.in. Niemcy czy Szwecja. Kliknij, aby sprawdzić listę krajów, z którymi obowiązuje metoda wyłączenia z progresją;
- jednocześnie nie osiągnęły żadnego dochodu w Polsce – także np. z tytułu renty, emerytury, zasiłku chorobowego/macierzyńskiego, prowadzenia działalności itp.;
- nie chcą się w Polsce rozliczyć wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Przykład 1.
Pani Kinga w 2023 roku pracowała przez 5 miesięcy w Niemczech. Poza tym nie osiągnęła żadnych dochodów w Polsce ani innym kraju. Niemcy to kraj, z którym Polskę obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. Nie musi więc składać PIT 36 ZG Niemcy.
Przykład 2.
Pan Artur w 2023 roku pracował przez prawie 6 miesięcy w Holandii, a w Polsce nie miał żadnych dochodów. Z Holandią Polskę nie obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. Dlatego – mimo braku zarobków w ojczyźnie – pan Artur musi obowiązkowo złożyć PIT 36 ZG Holandia.
3. Czasami warto złożyć rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce, nawet jeśli nie masz takiego obowiązku
Są sytuacje, w których nawet osoby niemające obowiązku rozliczenia się w Polsce, składają w kraju PIT. Powody są zasadniczo dwa.
- Pierwszy to chęć skorzystania z ulg podatkowych w Polsce – np. przy rozliczeniu wspólnie z małżonkiem.
- Drugi to konieczność uzyskania zaświadczenia UE/EOG do rozliczenia się za granicą – może Ci być potrzebne np. przy rozliczaniu podatku ze Szwecji, Belgii, Holandii czy Niemczech. Bez niego nie skorzystasz z przysługujących Ci tam ulg!
4. Rozliczenie podatku z zagranicy trzeba złożyć do 30 kwietnia
Przy rozliczaniu podatku z zagranicy obowiązuje dokładnie taka sama data jak podczas składania deklaracji odnośnie do dochodów krajowych. Fiskus wskazuje jasno: należy to zrobić do 30 kwietnia roku po tym, który jest rozliczany. A zatem dochody za rok 2023 musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2024.
5. Zarobki z zagranicy rozliczysz na formularzu PIT 36
To właśnie ten wariant deklaracji PIT jest wykorzystywany najczęściej. Zarobki spoza Polski wpiszesz do załącznika PIT ZG. Trzeba tam przenieść informacje o wysokości dochodów oraz odprowadzonym od nich podatku.
6. Rozliczenie podatku z zagranicy trzeba przedstawić odrębnie dla każdego kraju (na odrębnych formularzach PIT ZG)
W danym roku podatkowym pracowałeś w więcej niż jednym kraju za granicą? Pamiętaj, że dla każdego z nich trzeba wypełnić odrębny załącznik PIT ZG. Nie można ze sobą łączyć informacji!
7. Wysokość dochodów i podatku z zagranicy trzeba przeliczyć na złotówki po odpowiednim kursie
Twoje zarobki z zagranicy były osiągnięte w innej walucie niż złotówki? Polski fiskus wymaga podania ich w PLN. Jak rozwiązać ten problem? Potrzebne jest oczywiście przeliczenie waluty. Należy to zrobić po kursie NBP z ostatniego dnia roboczego, który poprzedził dzień uzyskania przychodu albo zapłaty podatku.
Przykład.
Pani Ewa otrzymała z Holandii wynagrodzenie w kwocie 1 500 euro, które zostało jej wypłacone 21 grudnia 2023 r. Zgodnie z tabelą NBP kurs na dzień 20 grudnia 2023 r. (czyli ostatni dzień roboczy poprzedzający moment wypłaty) to 4,3341 zł. Oznacza to, że na złotówki ta kwota wynosi 6 501,15 zł.
8. Nie zapłacisz podwójnego podatku od dochodów z zagranicy
Przed taką sytuacją chroni ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania – Polska zawarła takie porozumienie z niemal każdym krajem na świecie. Zapisy w poszczególnych dokumentach wskazują na metodę rozliczenia zarobków zagranicznych.
Dowiedz się więcej na ten temat:
9. Podatek w Polsce możesz rozliczyć online
Aby rozliczyć się z polskim fiskusem, nie musisz udawać się do urzędu skarbowego ani wypełniać papierowych dokumentów. Możesz skorzystać z rządowej strony e-Pit, która daje dostęp do formularzy. Dzięki temu deklarację złożysz nawet bez powrotu do Polski.
10. Możesz skorzystać z pomocy przy rozliczeniu PIT 36 ZG
Rozliczenie PIT 36 ZG wcale nie jest prostym zadaniem. Odnalezienie się w kartach podatkowych z innych krajów, przepisach, przeliczenie wysokości zarobków i podatków na złotówki… to może przerażać.
Nie chcesz tracić nerwów i zdrowia na wypełnianie PIT w Polsce? Powierz rozliczenie podatków z zagranicy naszym specjalistom. Zgłoś się, prześlij nam dokumenty, a my zadbamy o całą resztę. Zapraszamy!